Cannabe aplikacja (źródło: cannabe.app)
Cannabe aplikacja (źródło: cannabe.app)

Apka, która pomaga przeciwdziałać uzależnieniu od marihuany. Raper Mata głównym inwestorem

W dzisiejszym świecie, gdzie zdrowie psychiczne coraz częściej staje się przedmiotem publicznych dyskusji, pojawiają się nowe technologie mające na celu wsparcie osób w potrzebie. Jednym z najnowszych przykładów jest aplikacja, która została stworzona, by pomagać użytkownikom marihuany w monitorowaniu ich nawyków i stanu zdrowia psychicznego. Ciekawostką jest, że za inwestycją w tę aplikację stoi polski raper Michał Matczak, znany szerzej jako Mata.

Co to jest Cannabe?

Cannabe to aplikacja mobilna, która za pomocą serii krótkich pytań, zadawanych każdego dnia przez minutę, pozwala ocenić stan uzależnienia od marihuany, monitorować ciało oraz przewidywać ewentualne nawroty nałogu. Jest to darmowe narzędzie, które oprócz funkcji diagnostycznych, oferuje wsparcie w formie interwencji terapeutycznych. Program korzysta z najnowszych osiągnięć w dziedzinie terapii kognitywno-behawioralnej oraz technologii AI, aby dostarczać wsparcie.

Znajdują się tu m.in. spersonalizowane programy dla czterech celów: przerwa, redukcja, zaprzestanie i monitorowanie użytkowania. Użytkownik ma dostęp do planów i wyzwań dostosowanych do każdego z nich: w tym medytacje, ćwiczenia mindfulness, prowadzenie dziennika i ćwiczenia oddechowe. Funkcja przewidywania poziomu ryzyka dzięki AI ocenia prawdopodobieństwo odejścia od wyznaczonego celu. Z kolei śledzenie statystyk pomaga określić częstotliwość użytkowania, dawkę i odczucia (zarówno przyjemne, jak i niezbyt). Zasoby edukacyjne oparte są o informacje z dowodów naukowych dotyczących konopi.

Jeśli chodzi o samo działanie aplikacji, to patrząc po opiniach użytkowników — większość z nich przyznała tylko 1 gwiazdkę, jest jeszcze w niej sporo do poprawy. Głównym zarzutem jest to, że po prostu nie działa, oprócz tego zawiesza się i powtarza w kółko te same pytania.

Cannabe aplikacja (źródło: cannabe.app)
Cannabe aplikacja (źródło: cannabe.app)

Za projektem stoją naukowcy — prof. Mateusz Gola z Uniwersytetu Kalifornii, Michał Sokołowski i Maciej Skorko, którzy współpracowali wcześniej w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Do projektu jako inwestor dołączył także Mata, który przez swoją Fundację 420 zajmuje się promocją aplikacji.

Dostępność i przyszłe plany

Cannabe dotychczas była dostępna jako beta, ale od 20 kwietnia spółka udostępnia ją w pełnej i bezpłatnej wersji dla wszystkich — zarówno użytkowników prywatnych, jak i klinik leczących uzależnienia. Ta data jest nieprzypadkowa, gdyż tego dnia miłośnicy konopi na całym świecie obchodzą międzynarodowy dzień marihuany „puszczając dymka” dokładnie o godzinie 16:20 (4.20).

Cannabe aplikacja (źródło: cannabe.app)
Cannabe aplikacja (źródło: cannabe.app)

W przyszłości, twórcy planują rozszerzyć możliwości aplikacji, by mogła ona wspierać osoby zmagające się z innymi rodzajami nałogów, takimi jak alkoholizm czy uzależnienie od stymulantów. Oprócz tego apka może również znaleźć zastosowanie w terapii problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak PTSD (zespołu stresu pourazowego).

Michał Matczak zainwestował 1 milion złotych w pomoc startupom i organizacjom walczącym z uzależnieniami. Dzięki jego wsparciu, projekty takie jak te mogą dotrzeć do większej liczby osób i przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.