Podwodny świat (źródło: Pixabay)
Podwodny świat, ocean, życie pod wodą (źródło: Pixabay)

Aplikacja do nurkowania skutecznie zlokalizuje użytkowników w głębinach

Sieć pozycjonowania wydaje się sięgać już praktycznie wszędzie. Są jednak miejsca, takie jak oceaniczne czy morskie głębiny, które nie pozwalają na lokalizowanie użytkowników. Naukowcy jednak pochylili się nad tym problemem, a ich rozwiązaniem jest aplikacja do nurkowania. W jaki sposób działa?

Problematyczne pozycjonowanie w wodnych głębinach

Nurkowie czy fani snorkelingu z pewnością podczas zanurzenia obawiają się, że ich bezpieczeństwo nie jest zapewnione – wynika to z ograniczonej widoczności w głębinach wodnych. Utrata zorientowania się w tym trudnym środowisku może wygenerować prawdziwe zagrożenie, dlatego też liczni sportowcy czy badacze pragną sięgać po urządzenia, które sprawią, że nieustannie będą zlokalizowani.

Okazuje się, że takie rozwiązanie nie jest jednak skuteczne. Choć liczne urządzenia osobiste, dostępne na rynku, takie jak smartfony czy smartwatche, są wodoodporne i, według specyfikacji producenta, zapewniają działanie nawet do 30 metrów pod wodą, to lokalizacja urządzeń jest bardzo zawodna.

Choć dostęp do GPS można zdobyć już prawie wszędzie, również na wodzie, gdzie wykorzystywana jest sieć satelitarna poprzez sygnały radiowe, to głębiny wodne wydają się być poza zasięgiem wszelkich lokalizatorów. Pojawiały się już pomysły instalowania systemów opartych o boje, jednak są one kosztowne i trudne w instalacji.

Aplikacja do nurkowania (źródło: University of Washington)
(źródło: University of Washington)

Aplikacja do nurkowania, która może zapewnić bezpieczeństwo w głębinach

Nad sprawą pochylili się naukowcy z University of Washington. Aplikacja do nurkowania, którą opracowali stanowi pierwszą na rynku. Jej możliwości pozwalają skutecznie w trójwymiarze lokalizować poszczególnych użytkowników. Warunkiem dobrze działającego systemu jest co najmniej trójka zanurzonych w wodzie osób.

Nurkowie muszą znajdować się w odległości około 30 metrów i mieć przy sobie wybrane, osobiste smart urządzenie, wyposażone w głośnik i mikrofon. Sprzęty te łączą się ze sobą, natomiast autorska aplikacja do nurkowania naukowców na bieżąco śledzi lokalizację każdej z nurkujących osób.

Co ciekawe, zasięg systemu rośnie z liczbą użytkowników zanurzonych w wodzie. Dzięki temu ta ciekawa aplikacja do nurkowania może nawet zlokalizować inne urządzenia, które znajdują się w odległości do 30 metrów.