Nieznane alerty trackerów w Android 6.0 (źródło: Google)
Nieznane alerty trackerów w Android 6.0 (źródło: Google)

Android będzie sprawdzał, czy jesteś śledzony za pomocą trackera

Technologiczny gigant Google już podczas tegorocznego wydarzenia I/O 2023 ogłosił nowe funkcje Androida. Aktualizacja ma nadejść w tym miesiącu, a użytkownicy posiadający urządzenia z wersją systemu wyższego od 6.0 otrzymają funkcję Alertu nieznanego trackera. W jaki sposób może poprawić nasze bezpieczeństwo?

Trackery mogą pozwalać na śledzenie przez inne osoby

Urządzenia śledzące Bluetooth są całkiem popularne. Umieszczamy je już przy swoich rzeczach osobistych, portfelach, kluczach, walizkach czy w samochodach. Dzięki trackerom możemy być spokojniejsi o swoje dobra materialne, a nawet jeśli zostaną skradzione, jesteśmy w stanie zareagować praktycznie od razu. W gąszczu pozytywnych funkcji, płynących z tego typu urządzeń, pojawiają się jednak liczne obawy. Skoro my jesteśmy w stanie bez problemu odnaleźć istotne dla nas przedmioty, to i inni mogą nas odnaleźć i śledzić.

Dlatego też technologiczni giganci pochylają się nad problemem związanym z niechcianym kontrolowaniem położenia użytkowników za pomocą łączności Bluetooth. Przykładem przedsiębiorstwa, które już w grudniu zeszłego roku nieco zmniejszyło możliwości śledzenia jest Apple. Poziom bezpieczeństwa w urządzeniu AirTag został podniesiony, a Google w najbliższym czasie ma zamiar wprowadzić nową funkcję do Androida.

Możliwości najnowszej funkcji Androida

Funkcja znana pod nazwą Alerty nieznanych trackerów ma pojawić się w tym miesiącu dla użytkowników urządzeń mobilnych z Androidem w wersji co najmniej 6.0. Opcja ta ma obejmować automatyczne powiadomienia o nieznanych trackerach, które znajdują się w najbliższej okolicy. W tym przypadku zaniepokojony możliwością śledzenia użytkownik jest w stanie nawet uruchomić dźwięk, który zostanie wyemitowany ze sprzętu należącego do osoby potencjalnie śledzącej. Opcja ta została już ujęta w tzw. wspólnej specyfikacji branżowej, która obejmuje m. in. Apple, Google, Samsung czy Tile.

Posiadacze trackerów i urządzeń z Androidem mogą też uzyskać informacje na temat nieznanego trackera Bluetooth. W przypadku niektórych sprzętów, po przyłożeniu ich do tylnej części telefonu, możliwe jest odczytanie dodatkowych informacji o smartfonie czy użytkowniku. Posiadacze Androida 6.0 otrzymują też możliwość przeprowadzenia ręcznego skanowania otoczenia w poszukiwaniu nieznanych trackerów. Proces ten ma trwać około 10 sekund, a uruchomić można go poprzez ścieżkę Ustawienia – Bezpieczeństwo i sytuacje awaryjne – Nieznane alerty trackera – Skanuj teraz.