Wystartował ogólnopolski program PZU “Minuta dla skóry” do zapobiegania i leczenia nowotworów skóry. Dzięki współpracy z certyfikowaną medycznie aplikacją, badanie można wykonać zdalnie. Już około 30 sekund wystarczy, aby wykryć niebezpieczne znamiona.
PZU i holenderski start-up przeciwko nowotworom skóry
Program “Minuta dla skóry” jest efektem współpracy PZU z holenderskim startupem, tworzącym aplikację SkinVision. Jest ona dostępna bezpłatnie dla pracowników, którzy wykupili w PZU ubezpieczenie grupowe. Jej algorytm został stworzony ze światowej klasy zespołem naukowym składającym się z dermatologów i matematyków. Jest potwierdzony klinicznie i posiada znak CE.
Akcja pilotażowa przeprowadzona w Polsce wykazała skuteczność aplikacji. Na podstawie zdjęć przesłanych przez około 100 tys. osób, wykryto 5 przypadków raka skóry.
W ciągu ostatnich 20 lat, liczba zachorowań na czerniaka wzrosła w Polsce aż trzykrotnie. Umieralność na ten typ nowotworu jest w Polsce o 20% wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. A tylko wczesne wykrycie tego najgroźniejszego typu raka skóry umożliwia wyleczenie. Od teraz PZU umożliwia subskrybentom swojego programu wykonanie badania z domu.
Nowatorski sposób wykrywania czerniaka – SkinVision. Jak to działa?
Należy wykonać zdjęcie znamienia za pomocą pobranej aplikacji. Następnie algorytmy, stworzone z udziałem lekarzy dermatologów, oceniają ryzyko występowania choroby. Przypadki szczególnie niepokojące lub trudne do zweryfikowania przez aplikację są weryfikowane indywidualnie z udziałem lekarza. Wynik aplikacja przekazuje w mniej niż minutę.
Aplikacja do samobadania wyświetla zagadnienia, takie jak:
- zalecenia dotyczące badanego znamienia,
- mapę Twoich znamion,
- typ skóry i profil ryzyka,
- informacje na temat raka skóry (leczenia i rozpoznawania).
Twórcy SkinVision zapewniają o jej niemal 90% skuteczności. Spośród ponad 3,5 mln przeanalizowanych zdjęć, SkinVision wykryła 55 tys. przypadków raka skóry potwierdzonych przez lekarzy.
Na stronie projektu aplikacji można znaleźć testymoniale osób, które dzięki aplikacji dowiedziały się zagrożeniu życia.