Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja

Stworzenie cyfrowego awatara 3D będzie łatwiejsze

Oppo zaprezentowało swoją nowinkę technologiczną z kategorii sztucznej inteligencji – AI Digital Avatar, która pozwala na generowanie trójwymiarowych, cyfrowych awatarów. Model sztucznej inteligencji zapewni użytkownikowi pełne możliwości cyfrowego życia. Firma, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, stawia kolejny kamień milowy w świecie AI

Jak to działa? 

Konwencjonalne metody tworzenia modeli 3D niejednokrotnie miewały problemy z zapisem deformacji ubrań na ludziach. Oppo użyło kilku smartfonów Find X5 Pro, które mają za zadanie zbierać dane o ludzkim ciele w dokładniejszy sposób.

W momencie zakończenia nagrań sztuczna inteligencja, korzystając z filmów RGB, analizuje i tworzy model 3D danego użytkownika. Dzięki temu pozbywa się problemów z rekonstrukcją, z którymi borykały się poprzednie metody. Ruchy szkieletu ułatwiają pracę nad animacją poprzez wykorzystywanie ich do budowy zestawu zorganizowanych lokalnych pól promieniowania.

Każde z pól radiancji pokazuje wygląd oraz kształt obszaru wokół swojego węzła. Dzięki temu deformacje tkaniny rozkładane zostają na ruchy szkieletu. Ruchy szczątkowe poprawiają złożone deformacje odzieży, pozwalając tym samym awatarowi tańczyć w oparciu o pozycje ciała. Sceny neuronowe poprzez renderowanie uczą się rutyn tanecznych wykorzystując sieci neuronowe.

Efekt? Dynamiczny cyfrowy charakter możemy uzyskać już w ciągu kilku godzin. 

Przyszłość cyfrowych awatarów

Przeróżne marki zagłębiają się w media społecznościowe, odkąd te w ogóle istnieją, natomiast wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala na przedstawienie swojego wizerunku w sposób, którego jeszcze nie doświadczyliśmy.

Świetnym przykładem może być chociażby Lil Muqiela, instagramowa influencerka, mająca aktualnie 3 miliony obserwujących. Ta sztuczna inteligencja, opracowana przez firmę Brud w Los Angeles, współpracowała przy realizacji kampanii reklamowych z takimi markami, jak Calvin Klein czy Prada.

Technologia głosowa, w połączeniu z awatarami 3D, może być przyszłością firm i szkół, zarówno w wirtualnych, jak i w fizycznych klasach. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do napędzania możliwości technologii awatarów i głosu ostatecznie zapewnia nam nieograniczone możliwości zarówno w nauce, jak i zabawie.

Pomimo tego, że era sztucznie inteligentnych mediów dopiero raczkuje, wpływ tej technologii jest widocznym gołym okiem w wielu aspektach naszego życia.