naklejka ZPC (Źródło: OPPO)
naklejka ZPC (Źródło: OPPO)

Elektronika bez baterii? Według Oppo – już za kilka lat

Firma Oppo, znana ze smartfonów i urządzeń inteligentnych, opublikowała białą księgę, opisującą technologię Zero-Power Communication. Sprzęty z tego typu systemami łączności będą tańsze i będą generować mniejsze ilości odpadów, dzięki wyeliminowaniu z nich… baterii.

Branżowy gigant z atrakcyjną wizją

Działający od 2004 producent smartfonów i urządzeń inteligentnych OPPO, znany ze snucia niesamowitych i inspirujących wizji przyszłości, pochwalił się kolejnym pomysłem, którą ma zamiar urzeczywistnić przy użyciu opracowywanej technologii. Komunikacja Zero-Power to system łączności, dedykowany elektronice niewielkich rozmiarów (jak czujniki czy kontrolery), który ma wyznaczyć nowe standardy komunikacji sieciowej i zostać skomercjalizowany do 5 lat. Na czym polega ta technologia?

Na dzień dzisiejszy znacząca większość urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) czerpie zasilanie z baterii. Rozwiązanie, choć sprawdzone i skuteczne (trudno wyobrazić sobie drona zdolnego do lotu bez mocnego akumulatora), w przypadku gadżetów niewielkich rozmiarów jest kłopotliwe, kosztowne, cechujące się niewystarczającą żywotnością i kiepskim wpływem na środowisko.

Zero-Power Communication Oppo eliminuje baterię, uzyskując zasilanie z fal radiowych, występujących powszechnie w otoczeniu – telewizyjnych, radiowych, WiFi czy sieci komórkowych. Niesamowite jest też, że technologia Oppo – oprócz zasilenia urządzeń – pozwoli na modulowanie sygnałów z otoczenia własnymi informacjami i przesłanie ich poprzez rozpraszanie wsteczne. 

Dzięki temu czujniki nowej generacji zmniejszą swój rozmiar i pochwalą się dużo większą żywotnością,  co stanowi bardzo atrakcyjną opcję dla branży logistycznej, smart home czy magazynowej.

naklejka ZPC (Źródło: OPPO)
naklejka ZPC (Źródło: OPPO)

Bezbateryjne urządzenia Oppo to nie wszystko

To nie jedyne możliwości, jakie oferuje Zero-Power Communication. Specjalne, niewielkich rozmiarów naklejki, wykorzystujące tę technologię, mogą być umieszczone na dowolnym przedmiocie i wykorzystane do znalezienia go, nawet przy dużej odległości od zguby.

Dla chcących zgłębić, jak działa technologia od Oppo i jakie oferuje możliwości, chiński gigant przygotował materiał edukacyjny – białą księgę Zero-Power Communication oraz drugi dokument, dotyczący standardów tworzenia sieci nowej generacji – 6G AI-Cube Intelligent Networking.