Po głośnej prezentacji przychodzą kolejne wieści o Vision Pro. Tym razem Apple poinformowało o opracowaniu narzędzi przeznaczonych dla deweloperów, które mają im ułatwić tworzenie zaawansowanych aplikacji.
Tworzenie interakcji w immersyjnym środowisku w zasięgu deweloperów
Apple ogłosiło, że narzędzia i technologie dla deweloperów są już gotowe. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą rozpocząć prace nad tworzeniem aplikacji oraz doświadczeń dla swoich klientów czy pracowników.
Przestrzenny komputer Vision Pro, który zaprezentowano przed dwoma tygodniami podczas wydarzenia WWDC 2023, został wyposażony w system visionOS. Jego działanie opiera się o modele przestrzenne, dzięki czemu użytkownicy mogą nie tylko przeglądać treści, ale dodatkowo i intuicyjnie wchodzić z nimi w interakcje przy użyciu narządu wzroku, rąk oraz głosu.
Teraz głośne urządzenie połączy się z nowymi narzędziami, które otworzą szerokie możliwości dla twórców aplikacji do pracy, projektowania i grania. Będzie to możliwe dzięki opcjom opartym o technologię spatial computing, czyli obliczenia przestrzenne, pozwalające na powstawanie interakcji przestrzennych na linii człowiek-maszyna.
Vision Pro i ogromne możliwości dla twórców aplikacji
Jak donosi firma Apple, w przyszłym miesiącu planowane jest otwarcie laboratoriów programistycznych na terenie Cupertino, Londynu, Monachium, Singapuru, Szanghaju oraz Tokio. To właśnie tam deweloperzy po raz pierwszy będą mogli wypróbować aplikacje i urządzenia Vision Pro, a także otrzymać rady od inżynierów giganta technologicznego.
Przedsiębiorcy, zainteresowani nowymi doświadczeniami, które płyną z użytkowania nowego sprzętu Apple, będą mogli korzystać z zaawansowanych technologii, znanych już z innych platform tego producenta. Wśród nich można wspomnieć więc o Xcode, SwiftUI, RealityKit, ARKit lub też TestFlight, jednak teraz pozwolą one na wprowadzanie do swoich systemów bardziej immersyjnych treści. W przyszłym miesiącu autorzy aplikacji będą mogli również przenieść narzędzia z Unity do Vision Pro.
Firma Apple pokazała kilka przykładów aplikacji, które mogą jeszcze bardziej wesprzeć użytkowników w pracy, nauce i codzienności. W taki właśnie sposób Complete HeartX może pomóc studentom medycyny w pojęciu wiedzy na zaawansowanych modelach w trójwymiarze.
Innym przykładem jest aplikacja djay, dzięki której użytkownik po włożeniu Vision Pro otrzymuje w zasięg swoich dłoni system DJ-ski. Podobnie działa także rozwiązanie PTC, pozwalające odtworzyć przyszłe linie produkcyjne tak, aby utrzymywały ergonomiczną formę, natomiast JigSpace może pomóc w zaprezentowaniu nowych pomysłów.