Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)
Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)

Aqara wprowadziła nowy czujnik ruchu i światła z Matter over Thread

Producent urządzeń dla inteligentnego domu Aqara wprowadza nowy czujnik ruchu i światła w jednym. Urządzenie sprawdzi się jako zabezpieczenie domu, jak i podstawa automatyzacji oświetlenia czy inteligentnych zasłon. Model P2 można zamówić już za pośrednictwem platformy Amazon.

Czujnik Aqara kompatybilny ze znanymi platformami

Marka Aqara znana jest z bogatego portfolio produktów dedykowanych dla inteligentnego domu. Na liście urządzeń znajdują się liczne kamery i czujniki, pozwalające na stały podgląd i monitorowanie domu czy ogrodu, a także smart przełączniki, silniki do rolet i zasłon, wtyczki, oświetlenie oraz podajnik jedzenia dla zwierząt.

Do gamy inteligentnych sprzętów dołącza teraz nowa wersja czujnika ruchu i światła. Model P2 działa w oparciu o protokół Thread oraz jest kompatybilny ze standardem Matter. Tak szeroka funkcjonalność sprawia, że możemy łatwo zintegrować nowy gadżet z ulubionymi platformami Smart Home, takimi jak Google Home, Apple Home, Amazon Alexa czy Samsung SmartThings. Dzięki dostępowi do protokołu Thread model Aqara P2 może połączyć się z dowolnie wybranym kontrolerem obsługującym standard Matter z funkcją Thread Border Router, takim jak np. zapowiadany przez producenta Hub M3.

Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)
Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)

Inteligentne scenariusze i automatyzacje

Najnowszy czujnik ruchu i światła to połączenie ultraszerokokątnego czujnika ruchu pasywnej podczerwieni (PIR), działającego w oparciu o pomiar temperatury danego ciała, oraz niezależnego czujnika oświetlenia, który może wykrywać światło do 7 metrów. Sprzęt został wyposażony w wytrzymałą baterię o pojemności 1400 mAh, która pozwala na nawet 2 lata ciągłego działania.

Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)
Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)

Czujnik P2 może być też obsługiwany za pomocą aplikacji producenta Aqara Home, gdzie użytkownik zyskuje dostęp do większej liczby ustawień. Domownicy mogą skonfigurować czułość oraz ustawienia limitu czasu wykrywania ruchu. Funkcja ta pozwala na zwiększenie wydajności czujnika.

Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)
Czujnik ruchu i światła (źródło: Aqara)

Jak twierdzą przedstawiciele marki, urządzenie to pozwoli na tworzenie bardziej zaawansowanych scenariuszy oraz zautomatyzowanie oświetlenia czy ulepszenie monitorowania klimatu wewnątrz pomieszczeń. Jednym z praktycznych zastosowań czujnika jest użycie pomiaru natężenia światła do zarządzania żarówkami, lampami oraz inteligentnymi zasłonami. Opcja ta nie musi być zależna od wykrywania ruchu, a np. od poziomu naturalnego światła, wpadającego przez okna do pomieszczenia.

Czujnik ruchu i światła Aqara P2 pojawił się już na polskim Amazonie za 139,99 złotych.

Wpis zawiera linki afiliacyjne. Korzystając z nich wspieracie naszą działalność. Dziękujemy!