Hub M3 (źródło: Aqara)
Hub M3 (źródło: Aqara)

Aqara pokazała wszechstronny Hub M3. Obsługuje Matter, Thread, Zigbee, Wi-Fi, Bluetooth i podczerwień

Marka Aqara zaprezentowała najnowszą centralkę dla inteligentnego domu. Hub M3 to wieloprotokołowy koncentrator, który wdroży do systemu Smart Home urządzenia obsługujące Matter, Thread, Zigbee, Wi-Fi, Bluetooh, a nawet podczerwień.

Centrum zarządzania inteligentnym domem

Podstawą inteligentnego domu, w którym działa wiele różnorodnych urządzeń, jest centrala, nazywana także koncentratorem czy hubem. To dzięki temu, zazwyczaj niewielkiemu, gadżetowi jesteśmy w stanie utworzyć zautomatyzowany system. Często zdarza się jednak, że połączenie ze sobą wielu urządzeń pochodzących od różnych producentów, jest problematyczne, a nawet niemożliwe.

Aby zapobiegać takim sytuacjom utworzono standard inteligentnego domu Matter oraz Thread, będący protokołem komunikacji. Technologie te sukcesywnie się rozwijają i trafiają coraz powszechniej do wszelkiego rodzaju urządzeń typu smart. Przykładem takiego sprzętu jest najnowsza centralka marki Aqara.

Hub M3 to niewielki gadżet, który pozwoli na wzajemną komunikację inteligentnych urządzeń pochodzących od różnych producentów. Sprzęt ten oferuje połączenie za pomocą standardu Matter, protokołu Thread, Zigbee, Wi-Fi oraz Bluetooth i podczerwieni, dzięki czemu tworzony system Smart Home może być większy i bardziej zaawansowany niż dotychczas.

Hub M3 (źródło: Aqara)
Hub M3 (źródło: Aqara)

Funkcjonalność nowej propozycji Aqara

Najnowszy sprzęt zaprezentowany przez markę Aqara na targach CES 2024 może działać w sposób samodzielny. Oznacza to, że nie jest konieczne tworzenie i inwestowanie w serwery chmurowe, gdyż wdrożone do niego technologie są wystarczające.

Urządzenie zostało wyposażone w dysk eMMC, gdzie w sposób bezpieczny i zaszyfrowany gromadzone są wszelkie dane. Gadżet działa więc lokalnie, dzięki czemu opóźnienia są mniejsze. Hub M3 może także łączyć się poprzez domową sieć LAN, co sprawia, że użytkownicy mogą swobodnie zarządzać centralką z poziomu aplikacji Aqara Home.

Urządzenie zostało wyposażone w dwukierunkowy nadajnik podczerwieni o zasięgu w 360 stopniach. Technologia ta pozwala zidentyfikować stan sprzętów, które zostały uruchomione z poziomu standardowego pilota na podczerwień. Najnowszy sprzęt rozszerza także funkcje gadżetów marki Aqara, m.in. w przypadku czujnika okien i drzwi P2 umożliwia regulowanie czułości oraz uruchamianie alarmu. M3 został wyposażony w głośnik 95 dB, co sprawia, że może pełnić rolę syreny. Hub nie ma natomiast kamery ani mikrofonu, aby w pełni zadbać o komfort i prywatność domowników.

Urządzenie ma pojawić się na rynku globalnym w drugim kwartale 2024 roku.