Ekologia i ochrona środowiska (źródło: Pixabay)
Ekologia i ochrona środowiska (źródło: Pixabay)

AquaFarma już działa we Wrocławiu. Jakie korzyści niesie?

W marcu oficjalnie otwarto pierwszą polską, miejską AquaFarmę, która pozwala na wyhodowanie świeżej żywności przeznaczonej dla lokalnych mieszkańców. Jakie gatunki roślin i zwierząt są podstawą tej ekologicznej przestrzeni?

Na czym polega system akwaponiczny i gdzie powstała pierwsza farma?

Akwaponika jest systemem, który pozwala na ekologiczne produkowanie żywności roślinnej w połączeniu z hodowlą fauny w specjalnych zbiornikach. Dzięki temu możliwe jest utworzenie symbiotycznego środowiska, w którym rośliny i zwierzęta w pełni ze sobą współpracują, odbierając wzajemne korzyści.

Wśród zalet AquaFarmy znajduje się produkcja czystego pożywienia, które wytwarzane jest przez cały rok. Ponadto system ten pozwala na zaoszczędzenie dużych ilości wody, a także zredukowanie odpadów oraz powierzchni potrzebnej na tradycyjną uprawę roślin.

W tym roku, w Polsce, a dokładniej na terenie Wrocławia, otwarto pierwszą farmę akwaponiczną. Jej budowa została zrealizowana w ramach projektu USAGE, łączącego Polskę z Norwegią. Jego podstawowym celem było opracowanie ekologicznego obiektu dla hodowli roślin i zwierząt. Oficjalne otwarcie miejskiej AquaFarmy we Wrocławiu nastąpiło już 21 marca.

Wnętrze AquaFarmy (źródło: Miejska AquaFarma)
Wnętrze AquaFarmy (źródło: Miejska AquaFarma)

Jak działa i jakimi gatunkami zasilona została wrocławska AquaFarma?

System akwaponiczny jest zamknięty wewnątrz morskich kontenerów, które wyposażone zostały w zestaw składający się z trzech zbiorników, gdzie hodowane są zwierzęta. Ryby i skorupiaki w swoich odchodach emitują związki, m. in. amoniak, będący z kolei jednym ze składników pokarmowych dla roślin.

Ze zbiorników woda wraz z amoniakiem jest pompowana wprost do filtra mechanicznego i biologicznego, gdzie dochodzi do przemiany amoniaku w azotany, które nie są już tak silnie szkodliwe dla zwierząt wodnych, a jednocześnie są lepiej przyswajalne przez rośliny. W procesie przemiany amoniaku biorą udział bakterie takie, jak Nitrosomonas oraz Nitrobacter.

Wrocławska AquaFarma zajmuje się uprawianiem takich roślin, jak Trybula, Mizuna, Rukiew wodna, Trawa pszeniczna oraz Burak liściowy. Natomiast zwierzęciem w tym obiekcie hodowanym jest Rak czerwonoszczypcowy.