atlas robot budujący farmy fotowoltaiczne
fot. AES Corporation

Instalacja farm fotowoltaicznych stanie się prostsza dzięki… robotowi Atlas

Dzięki nowemu robotowi amerykańskiej firmy AES Corporation, budowanie farm fotowoltaicznych stanie się znacznie szybsze i łatwiejsze. Cały proces może zostać zautomatyzowany, dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.

Atlas ma być innowacją w sektorze fotowoltaicznym

AES poszerza ofertę swoich rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wśród nich znalazł się innowacyjny robot, który będzie mógł przeprowadzać budowę farm fotowoltaicznych, czyli ogromnych naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

Robot Altas jest nowością w tej branży, która ma przyspieszyć stawianie kolejnych rzędów paneli fotowoltaicznych, co zwiększy tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszy koszty produkcji prądu pozyskiwanego z OZE. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, praca Atlasa ma być nie tylko szybka, ale również efektywna i dokładna.

Kolejne innowacje w trosce o rozwój OZE

Jak zapewniają Amerykanie, to nie jedyna innowacja, jaką pragną wkrótce wprowadzić na rynek. W przygotowaniu są również inne projekty, które pozwolą obniżyć ceny i zwiększyć dostępność energii pozyskiwanej ze słońca.

Oprócz Atlasa, który zautomatyzuje cały proces, AES Corporation niebawem rozpocznie stosowanie nowych konstrukcji pod panele, dzięki którym szybkość montażu paneli wzrośnie nawet trzykrotnie. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, ilość energii wytworzonej z farm wykorzystujących nowe rozwiązanie może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku technologii wykorzystywanych dotychczas.

Budowa elektrowni słonecznych to jednak nie wszystko. O panele należy dbać, a przede wszystkim – czyścić je. AES pragnie zadbać również o ten aspekt konserwacji swoich farm fotowoltaicznych. Opracowany przez firmę robot nazwany Ecoppia zajmie się utrzymaniem czystości paneli zamontowanych na farmach amerykańskiej firmy.

atlas robot budujący farmy fotowoltaiczne
fot. AES Corporation

AES Corporation pragnie również zadbać o większą dyspozycyjność swoich elektrowni słonecznych poprzez montowanie magazynów energii, składających się z wielkich akumulatorów. Energia zmagazynowana w bateriach umieszczonych na farmach pozwoli na dostarczanie zielonej energii nawet w nocy, podczas pochmurnej pogody lub w przypadku uszkodzenia części paneli fotowoltaicznych.

Dzięki inwestycjom w nowe rozwiązania w branży Odnawialnych Źródeł Energii, amerykanie są w stanie zredukować zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszyć koszty uzyskania zielonej energii. Miejmy nadzieję, że wkrótce także w naszym kraju podobne rozwiązania zaczną pojawiać się na szeroką skalę.