Audi wprowadzi łączność 5G do swoich samochodów
(fot. Audi)

Audi wprowadzi łączność 5G do swoich samochodów

Wszystkie nowe modele Audi podłączone są już do internetu, ale producent z Ingolstadt zamierza pójść o krok dalej. W planach jest wdrożenie wsparcia dla sieci 5G.

Audi zapowiada obsługę sieci piątej generacji

Jak przed chwilą wspomniałem, wszystkie obecnie sprzedawane samochody Audi oferują opcję łączności z internetem. Dzięki temu ich użytkownicy zyskują dostęp do szeregu przydatnych funkcji, opartych na pobieraniu danych z chmury – np. informacje o natężeniu ruchu na drogach czy nawet prognozę pogody. Ponadto, w ten sposób realizowana jest zdalna obsługa za pomocą mobilnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Firma z Ingolstadt zdaje sobie sprawę, że w niedalekiej przyszłości standard LTE nie będzie wystarczający. Samochody będą bowiem wymieniać coraz więcej danych między sobą i infrastrukturą dróg, a także konieczne będzie pobieranie coraz większych paczek danych z chmury. W związku z tym, producent planuje wdrożyć w swoich autach sieć 5G.

Amerykański oddział Audi poinformował, że począwszy od 2024 roku w autach będzie wprowadzał sieć 5G. W tym celu została rozpoczęta współpraca z operatorem Verizon, co niebawem ma zaowocować łącznością 5G Ultra Wideband. Według założeń ma to umożliwić m.in. uzyskanie bardziej zaawansowanych funkcji autonomicznej jazdy, odczuwalnie szybszą łączność i więcej funkcji systemu infotainment, a także naprawdę szybkie pokładowe Wi-Fi.

Co prawda dotyczy to USA, ale pewne jest, że modele z 5G pojawią się również w Europie, w tym także w Polsce.

Audi A4 MIB
(fot. Audi)

Sieć 5G w samochodzie jak najbardziej ma sens

Mogłoby się wydawać, że przecież w aucie nie potrzebujemy streamingu filmów w 4K czy gier. Owszem, kierowca z tego raczej nie skorzysta, ale pasażerowie już tak – celem Audi jest chociażby zapewnienie szybkiego Wi-Fi na pokładzie.

Co więcej, rosnąca ilość danych wymienianych między samochodem a innymi podłączonymi pojazdami, a także całą chmurą z różnymi usługami, wymaga połączenia o odpowiednio dużej przepustowości. Do tego dochodzą aktualizacje wydawane w formie OTA.

Audi dodaje, że wdrożenie 5G pozwoli jeszcze na mapowanie 3D w wysokiej rozdzielczości, prawie natychmiastowe otrzymywanie alertów o sytuacji na drodze, a także dodatkowe funkcje w systemie infotainment.

Warto dodać, że sieć piątej generacji powoli będzie stawać się standardem w skomputeryzowanych i cały czas podłączonych samochodach. Dotyczy to nie tylko Audi, ale wszystkich innych producentów. Niektórzy z nich już teraz oferują auta z obsługą 5G – np. BMW iX.