EV9 SUV
EV9 SUV fot. Kia

Autonomiczna jazda trafi do samochodów Kia

Podczas konferencji Investor Day 2022, prezes Kia Corporation przedstawił szczegółową i długoterminową strategię korporacyjną firmy. Zakłada ona, że w bardzo krótkim czasie firma stanie się liderem w zrównoważonej mobilności, a to dzięki wprowadzeniu autonomicznej technologii jazdy AutoMode w modelu SUV EV9, który pojawi się na rynku w przyszłym roku.

Kia wprowadza nowe pojazdy elektryczne

Koreańska marka samochodów ogłosiła plany przyspieszenia przejścia na pojazdy elektryczne. Co więcej, ma zamiar także poszerzyć ofertę o modele zasilane akumulatorami. Kia planuje wypuszczać co najmniej dwa pojazdy BEV rocznie, a docelowo zbudować pełną gamę 14 pojazdów w pełni elektrycznych do 2027 roku i sprzedać 1,2 mln pojazdów elektrycznych do 2030 roku.

Na konferencji wspomniano także o wprowadzeniu trybu AutoMode, który zawiera funkcję Highway Driving Pilot, dzięki czemu będzie możliwa jazda bez interwencji kierowcy na wybranych odcinkach autostradowych.

Założenia firmy są naprawdę ambitne – w ciągu roku chce co najmniej pięciokrotnie zwiększyć sprzedaż swoich aut. Aby to osiągnąć, niezbędne jest wprowadzenie minimum dwóch nowych pojazdów elektrycznych każdego roku. Kilka z nich, które są już w planach, to elektryczne pickupy, całkiem nieźle się prezentujące.

EV9 SUV
EV9 SUV fot. Kia

Nowy SUV Kia EV9 już niedługo

Aktualne plany produkcyjne dotyczą między innymi motoryzacyjnego flagowca Kia SUV EV9, który ma pojawić się na rynku do 2023 roku. Wersja koncepcyjna tego pojazdu elektrycznego zaprezentowana została w zeszłym roku i została utrzymana w klimatach w stylu Range Rovera.

Jest wyposażona w ogromny, 27-calowy wyświetlacz i nie ma na wyposażeniu tradycyjnej kierownicy. W masce znajduje się wbudowany panel słoneczny, a wnętrze wykonano z ekologicznych materiałów.

Concept EV9 Kia
Kia Concept EV9 fot. Kia

Nowa wersja ma być o 5 metrów dłuższa i ma przyspieszać do 100 km/h w pięć sekund. Na jednym ładowaniu może pokonać do 540 kilometrów. EV9 po raz pierwszy będzie również oferował usługi OTA (over-the-air) i funkcje na żądanie (FoD). Dzięki temu użytkownik auta będzie mógł w każdej chwili przeprowadzić aktualizację oprogramowania. Warto wspomnieć, że opisywany SUV ma być pierwszym autem, które wykorzystywać będzie zaawansowaną technologię autonomicznej jazdy Kia Automod.

A co to jest ten tajemniczo brzmiący tryb? Póki co niewiele jest informacji na ten temat, ale na pewno ma zawierać funkcję autopilota w czasie jazdy po autostradzie. W miarę rozwoju technologii mają być także wprowadzane liczne aktualizacje.