TV (źródło; Pixabay)
TV (źródło; Pixabay)

Awaria dekoderów UPC Polska. Jak Play radzi sobie z problemem?

W ostatnim czasie abonenci UPC Polska doświadczyli problemów z dekoderami Horizon. Te nieprzewidziane kłopoty techniczne spowodowały znaczne utrudnienia dla użytkowników. Zawiodło zarówno uruchamianie się dekoderów, jak i funkcje związane z dostępem do kanałów telewizyjnych. Część klientów zgłaszała pojawiające się na ekranach komunikaty błędów o treści „Error 1001. Brak połączenia. Sprawdź, czy kabel antenowy jest poprawnie podłączony. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z biurem obsługi„.

Przyczyny i pierwsze reakcje Play

Operator, który przejął sieć kablową UPC Polska, szybko zareagował na sytuację. Przedstawiciele firmy wskazali, że przyczyną awarii była błędna konfiguracja sieci należącej wcześniej do Liberty Global (byłego właściciela). Po identyfikacji problemu podjęto działania mające na celu jak najszybsze przywrócenie pełnej funkcjonalności dekoderów, co udało się w końcu dokonać w ciągu kilku godzin (awaria rozpoczęła się około 5 rano i skończyła przed godziną 10).

Jednakże, pomimo usilnych starań firmy, część klientów nadal zgłaszała problemy. Wiele z nich wyrażało frustrację z powodu braku skutecznej komunikacji ze strony Play. Użytkownicy narzekali na to, że jedynym proponowanym rozwiązaniem były próby resetowania dekodera, które nie przynosiły oczekiwanych efektów.

Jedyną radą, jaką dostajemy, od soboty, od Play jest odłączenie zasilania dekodera, reset, twardy reset, itd. To oczywiście nie działa. Robiliśmy to już z 50 albo 60 razy na kilka sposobów.

Czytelnik w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

W odpowiedzi na zgłoszenia, Play oferował standardowe procedury rozwiązywania problemów oraz kontakt z infolinią. Firma zapewniała również, że każde z nich jest traktowane priorytetowo i rozpatrywane najszybciej, jak to możliwe. Jednak dochodziło do znacznych opóźnień w umówieniu wizyt techników, nie wspominając już o długim czasie oczekiwania na infolinii.

Kwestia nowych umów i wymiany dekoderów

Jak wspomnieliśmy, jedną z propozycji firmy było zaoferowanie klientom wymiany dekodera na model Play Box TV. Jednakże ta wymiana, według dotychczasowych użytkowników, wiązała się z podpisaniem nowej, mniej korzystnej umowy z operatorem na okres 24 miesięcy. To spotkało się również z krytycznym odbiorem.

Aktualnie według informacji uzyskanych od Play przez Wirtualnemedia.pl, usługa telewizyjna świadczona na dekoderach Horizon działa prawidłowo na terenie całej Polski. Dodatkowo operator wyjaśnił, iż klient, chcąc skorzystać z możliwości wymiany dekodera, może skorzystać z ofert telewizji Play, wybierając Play Box TV w ofertach z okresem zobowiązania wynoszącym 12 miesięcy i aktywacją za 0 złotych. Opłata za instalację w wysokości 50 złotych ma dotyczyć wyłącznie internetu światłowodowego przy podpisaniu umowy w salonie.