Raport finansowy (źródło: Viaplay)
Raport finansowy (źródło: Viaplay)

Viaplay odchodzi z Polski. Fani sportu wiele stracą

Platforma Viaplay, oferująca wideo na życzenie, która działa od 2007 roku, ogłosiła, że nie będzie kontynuowała swoich usług na terenie Polski, krajów bałtyckich, a także Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Ma zamiar skupić się na krajach nordyckich oraz sporcie w Holandii.

Platforma Viaplay – jej możliwości i ceny

Platforma streamingowa Viaplay ma w swojej ofercie trzy różne pakiety. Podstawowym jest Filmy i Seriale, która obejmuje treści serialowe z Polski oraz międzynarodowe, filmy, a także programy dedykowane dla dzieci. Miesięczny koszt subskrypcji to 15 złotych.

Nieco szerszy pakiet za 40 złotych za miesiąc, nazwany Medium, dodatkowo obejmuje również Sport, a wśród nich wydarzenia należące do Bundesligi, Ligi Europy, Liki Konferencji Europy, Darts, NHL, IndyCar i inne.

Najbardziej bogata wersja Total zawiera także Sporty premium, a więc KSW, angielską Premier League oraz Formułę 1. Przy czym, wybranie tej ostatniej opcji mogło zostać zredukowane z 55 złotych za miesiąc do 44 złotych na miesiąc, dzięki pakietowi 20% otrzymywanemu podczas rejestracji na 12 miesięcy.

Cennik usług platformy (źródło: Viaplay)
Cennik usług platformy (źródło: Viaplay)

Teraz jednak sytuacja się zmieni, gdyż serwis wydał nowy raport finansowy, który niestety nie jest pozytywny dla obecnych użytkowników wymienionych wyżej treści i właścicieli pakietów.

Serwis wychodzi z Polski i innych krajów

Przychody i zyski nie są zgodne z przewidywaniami, które prognozowali analitycy, dlatego też nadchodzi czas przykrych zmian. Jak wynika z raportu, serwis Viaplay nie będzie już dostępny w Polsce. Straty są na tyle dotkliwe, że platforma rezygnuje również ze świadczenia usług na terenie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także krajów bałtyckich.

Nowa strategia obejmuje rozwój platformy w obrębie Viaplay Select, w krajach nordyckich oraz w Holandii, gdzie będzie oferowała przede wszystkim streaming wydarzeń sportowych. Ponadto w ramach zapowiedzianego planu ma dojść m. in. do wdrożenia nowego modelu operacyjnego czy też odpowiedniej wyceny oferty na terenie Skandynawii.

Koledzy z portalu Tabletowo.pl poprosili o komentarz oraz szczegóły dotyczące opuszczenia Polski przez Viaplay, a także konsekwencji z tym związanych, a które będą dotyczyć użytkowników platformy. Skierowane do serwisu pytania dotyczyły pozostałego czasu dostępu do treści oferowanych przez Viaplay, wykupionych i opłaconych już pakietów, a także obecnej sytuacji klientów, również tych, którzy swoją subskrypcję połączyli z abonamentem sieci komórkowej. Po otrzymaniu odpowiedzi uzupełnimy wpis.

AKTUALIZACJA 21.07.2023 r.:

Portal Tabletowo.pl uzyskał już odpowiedź od platformy Viaplay w brzmieniu:

Jako Viaplay Group ogłosiliśmy dziś nową strategię biznesową i zapowiedzieliśmy wprowadzenie nowego planu strategicznego, w ramach którego planujemy skoncentrować się na rynkach skandynawskich, Holandii oraz działalności Viaplay Select. Zainicjowaliśmy również strategiczny audyt pozostałych rynków międzynarodowych, w tym Polski, gdzie będziemy dążyć do wypracowania optymalnych rozwiązań, obejmujących również obszar współpracy partnerskiej. Do tego czasu będziemy kontynuować naszą działalność, a nasi klienci będą mogli korzystać z pełnej oferty platformy Viaplay. O wszelkich zmianach i aktualizacjach będziemy informować na bieżąco.