Ekologiczna karta debetowa (źródło: Bank Pocztowy)
Ekologiczna karta debetowa (źródło: Bank Pocztowy)

Bank Pocztowy wyposaży klientów w karty płatnicze zrobione z… kukurydzy

Już od listopada 2023 roku Bank Pocztowy planuje wprowadzić ekologiczne karty debetowe dla swoich klientów. Produkty wytwarzane są ze skrobi kukurydzianej, a także otrzymują udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Ekologia i redukcja plastiku w środowisku

Materiały ekologiczne coraz częściej wdrażane są w nasze życie, a każdy, nawet niewielki element może sprawić, aby planeta Ziemia stawała się bardziej czysta. Dlatego też banki oferują nowe karty debetowe, tworzone z niegroźnych dla natury materiałów. Tym razem na ekologiczne dokumenty postawił Bank Pocztowy.

Już od listopada 2023 roku, jeden z polskich banków detalicznych zaoferuje klientom wytworzenie nowego rodzaju karty debetowej dedykowanej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Produkt w 82% zostanie wykonany ze skrobi kukurydzianej, stanowiąc kolejną ekologiczną propozycję tego banku, zaraz po wirtualnej wersji dokumentu płatniczego, wpływając tym samym na ograniczenie plastiku trafiającego do środowiska.

Ekologiczna karta debetowa (źródło: Bank Pocztowy)
Ekologiczna karta debetowa (źródło: Bank Pocztowy)

Bank Pocztowy i jego karta ze skrobi

Jak twierdzi Bank Pocztowy, najczęściej wybieraną przez klientów kartą debetową jest ta zawierająca logo Poczty Polskiej i właśnie ten produkt stanie się niebawem dużo bardziej ekologiczny. Materiałem pochodzenia roślinnego, który został użyty do nowej wersji dokumentu, jest PLA, czyli kwas polimlekowy. Substancja ta jest tworzywem pochodzenia biologicznego, użytkowana także jako alternatywa dla tworzyw pochodzących z paliw kopalnych.

PLA produkowane jest ze skrobi kukurydzianej, która uznawana jest za jedną z najbardziej naturalnych alternatyw dla polichlorku winylu (PVC). Pozostałości po wytworzeniu materiału, w postaci białka roślinnego, wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt.

Jak wynika z informacji, Bank Pocztowy ma zamiar wymieniać karty debetowe stopniowo, a więc w standardowym trybie. Osoby, których dokument kończy ważność zostaną automatycznie wyposażeni w nowe rozwiązanie. Podobna sytuacja czeka nowych klientów, uczestniczących w tradycyjnej sprzedaży.

Ekologiczna wersja karty debetowej Mastercard, zaproponowana przez Bank Pocztowy, powstała przy współpracy z firmą Thales. Dodatkowo produkt zostanie wyposażony w udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Jednym z nich jest blind notch, będące specjalnym wycięciem w karcie, znajdującym się na jednej z krótszych krawędzi. Jego zadaniem jest oznaczenie odpowiedniej strony na produkcie, dzięki czemu osoba niewidoma lub niedowidząca może płacić czy korzystać z bankomatu.