Misja agencji NASA, znana pod nazwą OSIRIS-REx, została zakończona sukcesem. Jej zadaniem było pobranie próbki z asteroidy Bennu, a także sprowadzenie jej na w specjalnej kapsule na Ziemię. To pierwsza tego rodzaju misja w historii tej agencji kosmicznej.
Próbka asteroidy Bennu dotarła na Ziemię
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej ogłosiła zakończenie misji OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer). Jej celem było pobranie skał i pyłu z asteroidy Bennu, a następnie sprowadzenie na Ziemię uzyskanego materiału. Zdobyta próbka została już przetransportowana do tymczasowego pomieszczenia czystego.
Pobrany z asteroidy Bennu materiał bezpiecznie wylądował wewnątrz kapsuły w dniu 24 września 2023 roku w docelowym obszarze, wybranym przez pracowników agencji NASA. Miejscem tym był poligon testowo-szkoleniowy, należący do Departamentu Obrony w stanie Utah, niedaleko Salt Lake City. Po bezpiecznym wylądowaniu sonda została przewieziona helikopterem do hangaru.
Misja NASA szansą na nowe informacje o Ziemi i asteroidach
Próbka trafiła do czystego pomieszczenia, gdzie naukowcy oczyścili ją za pomocą azotu. Proces ten był niezwykle istotnym zadaniem, gdyż gaz ten nie prowadzi do reakcji z większością substancji chemicznych. Co więcej, ciągły przepływ azotu przez kapsułę ma być sposobem na uniknięcie zanieczyszczenia próbek ziemskimi czynnikami.
Zgromadzona próbka o masie około 250 gramów, sprowadzona do laboratorium, ma pomóc w zrozumieniu procesu powstawania planet czy pochodzenia wody oraz substancji chemicznych. Informacje te z kolei mają także pomóc w odkryciach dotyczących pojawienia się życia na Ziemi, jak również wiedzy o asteroidach.
Zamknięty pojemnik, zawierający próbkę skał i pyłu z Bennu, ma docelowo trafić do Johnson Space Center NASA, zlokalizowanego w Houston, gdzie zostanie otwarty, wyodrębniony i zważony, a następnie przebadany.