Aktualizacja automatyzacji w Google Home (źródło: Google)
Aktualizacja automatyzacji w Google Home (źródło: Google)

Migracja Alexa Nest do Google Home to konieczność. Bez niej urządzenia przestaną działać

Już za kilka dni urządzenia Alexa Nest, pozostawione same sobie, przestaną działać. Użytkownicy muszą dokonać ręcznej migracji sprzętów do konta Google Home, aby nie utracić dostępu do funkcji swoich inteligentnych gadżetów. W jaki sposób to zrobić?

Works with Nest będzie działał tylko przez kilka dni

Technologiczny gigant Google już w kwietniu 2023 roku zapowiedział, iż z dniem 29 września br. program do kodowania Works with Nest (WWN) zostanie wycofany. Był on sposobem na spersonalizowanie produktów typu Smart Home w ramach jednego systemu. Przez ostatnie lata w zarządzaniu inteligentnym domem nadeszło jednak tyle zmian, że wprowadzanie kodu programistycznego nie jest już konieczne.

Termin zakończenia dostępności WWN zbliża się nieubłaganie, a jak twierdzi Google „starsze umiejętności Nest dla Alexy” pozostaną bez wsparcia. Aby użytkownicy nadal mogli swobodnie korzystać i kontrolować swoje sprzęty konieczne jest przeprowadzenie migracji z Nest do konta Google, a także aktywowanie funkcji „Umiejętność Google Nest dla Alexy”.

Funkcjonalność WWN obejmowała Asystenta Google, tworzenie rutyn, ogólny dostęp do urządzeń, a także procedury domowe i edytor skryptów.

Aplikacja Google Home (źródło: Google)
Aplikacja Google Home (źródło: Google)

W jaki sposób wykonać migrację do Google Home?

W pierwszym kroku należy wyłączyć dotychczasowe umiejętności posiadane przez Nest Alexa. Jest to możliwe w aplikacji Alexa po zalogowaniu się do konta. Po przejściu w zakładkę Więcej należy wybrać Umiejętności i gry. Następnie po przewinięciu w dół konieczne jest wejście do opcji Twoje umiejętności oraz odnalezienie Nest Alexa. Potem zostaje już jedynie wyłączenie tej opcji. Gdy pierwszy krok zostanie już zrealizowany, należy ręcznie usunąć wszystkie urządzenia o nazwie Nest z dotychczas stosowanej aplikacji Alexa. Jest to możliwe w karcie Urządzenia.

Po wypełnieniu tych dwóch zadań należy uruchomić nową umiejętność urządzeń Nest Alexa w aplikacji Google Home. Da się to zrobić po zalogowaniu się do konta Google, przejściu do zakładki Ustawienia i wybraniu plusa z opcją Usługa, którego zadaniem jest dodanie umiejętności Amazon Alexa. Dalsze czynności podyktuje nam już sama aplikacja.