Aplikacja Be My Eyes jest formą pomocy, dzięki której osoby, mające problem ze wzrokiem, mogą być wspomagane przez wolontariuszy zdalnie. Teraz jednak możliwości narzędzia się powiększyły, gdyż aplikacja otrzymała wirtualnego wolontariusza AI.
Ważne narzędzie wspomagające niewidomych i niedowidzących
Be My Eyes to aplikacja działająca już od kilku lat. Wspomaga ona osoby niedowidzące i niewidome w codziennym kontaktowaniu się z otoczeniem. Teraz jednak wdrożono do niej generator sztucznej inteligencji GPT-4.
Działanie aplikacji opiera się o pobranie na smartfon aplikacji, która pozwala osobie niewidomej lub niedowidzącej wykonać połączenie do jednego z dostępnych wolontariuszy. Po tym procesie osoba może na kamerze pokazać trudną sytuację, z którą nie może samodzielnie sobie poradzić, a wolontariusz, mający podgląd na widok kamery, spróbuje jej pomóc.
Aplikacja częściowo pokonuje bariery uszkodzenia wzroku, z którymi borykają się osoby niedowidzące i niewidome, takimi jak problemy z sygnalizacją świetlną, gotowanie posiłku, przeczytanie etykiety, zrobienie zakupów czy nawet odnalezienie przypadkowo upuszczonego i zagubionego przedmiotu.
Be My Eyes jest darmowa i dostępna zarówno na iOS, jak i na Androida.
Nowe technologie w Be My Eyes szansą na łatwiejszy dostęp do otoczenia
Aplikacja w tym tygodniu zyskała nowe tchnienie, gdyż autor Be My Eyes zdecydował się na wdrożenie generatywnej sztucznej inteligencji GPT-4. Od teraz niewidomi i niedowidzący użytkownicy aplikacji są w stanie przesyłać obrazy wprost do wirtualnego wolontariusza, który w oparciu o sztuczną inteligencję od razu zidentyfikuje, zinterpretuje i zaproponuje pomoc dla wielu zadań, z którymi zmagają się osoby z chorym wzrokiem.
Użytkownicy mogą zapisać się na listę oczekujących, aby uzyskać wcześniejszy dostęp do nowego narzędzia Virtual Volunteer w wersji beta. Jak zapewnia autor aplikacji, ta technologia ma być rewolucją i ogromną pomocą, a także dać dostęp do szerszych zasobów, aby osoby z chorym wzrokiem mogły łatwiej dbać o swoje potrzeby oraz poruszać się w środowisku, w którym się znalazły.