Duolingo Max
(źródło: Duolingo)

Sztuczna inteligencja nauczy nas języków obcych. W Duolingo

Sztuczna inteligencja trafia do coraz większej liczby aplikacji – kolejną z nich jest popularne Duolingo, platforma do uczenia się języków. Producenci apki idą o krok dalej i sprawią, że to sztuczna inteligencja pomoże nam w nauce języków obcych. Jak to będzie wyglądać?

Sztuczna inteligencja stała się jeszcze bardziej doskonała

Wczoraj informowaliśmy o oficjalnym debiucie modelu GPT-4 OpenAI, który ma sprawić, że sztuczna inteligencja będzie jeszcze bardziej doskonała. Według producenta, model ten powinien zaowocować bardziej kreatywnymi i dokładniejszymi odpowiedziami na pytania, chociaż nie obyło się także bez dodatkowych nowości.

Bezpośredni następca GPT-3.5 potrafi także teraz analizować zdjęcia, dając informację zwrotną w postaci tekstu dotyczącego wysłanego przez użytkownika pliku. GPT-4 w ostatnich tygodniach trafił już do m.in. wersji zapoznawczej nowej wyszukiwarki Bing, ale i użytkownicy ChatGPT Plus mogli wykorzystać funkcje nowej iteracji. Teraz technologia trafia do kolejnej aplikacji – tym razem jest to Duolingo.

Nauka języków obcych ze sztuczną inteligencją w Duolingo

Duolingo to jedna z najpopularniejszych aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne do nauki języków obcych. Wszystko wskazuje na to, że twórcy oprogramowania idą o krok dalej i chcą zapewnić swoim użytkownikom jak najlepsze warunki do nauki języków, dodając sztuczną inteligencję i ćwiczenia oparte na modelu językowym GPT-4.

Tutaj użytkownicy będą mieli dwie nowe funkcje – Explain My Answer (wyjaśnij moją odpowiedź) i Roleplay (odgrywanie ról). Pierwsza funkcja będzie dostępna podczas rozwiązywania ćwiczeń – niezależnie od tego, czy udzielimy złej, czy dobrej odpowiedzi, wyświetlając nam guzik Explain My Answer, który umożliwi wyjaśnienie, czemu odpowiedź ma być taka, a nie inna.

Sztuczna inteligencja nauczy nas języków obcych. W Duolingo

Funkcja Explain My Answer (źródło: Duolingo)

Z drugiej strony, funkcja Roleplay w Duolingo ma umożliwić „odgrywanie ról”, dostosowując się do etapu nauki języka użytkownika, dając możliwość rozmowy ze sztuczną inteligencją. Rolą AI jest tu zapewnienie różnorodności konwersacji oraz wypunktowanie wskazówek językowych.

A gif showing part of the Role Play experience. After finishing a conversation with Oscar, a Duo avatar pops up and analyzes the learner's conversation. It offers a report on how they did and suggestions on how to improve.
Funkcja Roleplay (źródło: Duolingo)

Niestety, ale te funkcje nie będą dostępne dla każdego. Aby skorzystać z usług nauczyciela sztucznej inteligencji, trzeba będzie wykupić subskrypcję Duolingo Max (dostępną tylko dla użytkowników systemu iOS), kosztującą 30 dolarów miesięcznie (równowartość ~130 złotych) lub 168 dolarów rocznie (~750 złotych).

Jak na razie sztuczna inteligencja może nas nauczyć tylko dwóch języków – hiszpańskiego i francuskiego, tylko dla użytkowników posługujących się j. angielskim.