biometria

Jak biometria pozwoli na nową generację Smart Home

Biometria, czyli odblokowywanie urządzeń za pomocą skanowania części naszego ciała, choć na dobre zagościła w naszych smartfonach, nie znalazła zastosowania w systemach inteligentnego domu. Jest to jednak logiczny krok w stronę następnej generacji Smart Home. Oto 3 korzyści, które płyną z implementacji biometrii w inteligentnych urządzeniach.

Przeciw włamaniom

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie biometrii w zamkach do drzwi. Wiele cyfrowych zamków wykorzystuje łączność Bluetooth i Wi-Fi, co oznacza, że mogą one być narażone na cyber-ataki. A czterocyfrowe kody PIN nie wspomagają naszego bezpieczeństwa.

Jak biometria pozwoli na nową generację Smart Home
Biometria na ratunek / fot. Unsplash

Sensory biometryczne przetwarzają dane lokalnie, czyli wyciek informacji z inteligentnego zamka nie narazi nas na utratę bezpieczeństwa. Oznacza to, że tylko jedna osoba będzie mogła odblokować Twoją walizkę, samochód i dom – Ty.

W roku 2020 aż 17% konsumentów mówi, że nie używa urządzeń Smart Home z powodu potencjalnego narażenia prywatności. Ponieważ biometria nie przesyła danych do chmury, może uzyskać pełne zaufanie nas wszystkich.

Twój kciuk kluczem

Identyfikacja przez biometrię jest łatwiejsza niż używanie fizycznych kluczy i haseł. Pozwoli więc na szybsze wchodzenie do domu. A przecież – swoje oczy i palce trudniej zgubić, niż klucze.

Ponad 60% użytkowników boi się, że zapomni swoje hasła, a 41% konsumentów używa tego samego kodu na różnych stronach i urządzeniach. Biometria, z którą mamy do czynienia już od kilku lat, może całkowicie zmienić nasze sposoby myślenia i zachowania.

Jak biometria pozwoli na nową generację Smart Home
Wartość rynku Smart Home w 2025 roku szacuje się na 174 miliardy dolarów (to 3-krotne zwiększenie) / fot. Pexels

Całkowita personalizacja

Zamki biometryczne pozwolą nam także na całkowite zabezpieczenie nawet najmniejszych szuflad i szafek (na przykład w obawie przed dziećmi), nie dodając do naszych kieszeni żadnych dodatkowych kluczy.

Zabezpieczenia te mogą także wyjść poza sferę bezpieczeństwa. W przyszłości możemy zastosować je np. przy naszym telewizorze lub asystencie głosowym, łatwo włączając nasze ulubione ustawienia, programy i rutyny. Technologia ta może także znaleźć zastosowanie w naszych samochodach (lub jakichkolwiek innych urządzeniach używanych przez więcej niż jedną osobę).

Domy są naszymi najbardziej intymnymi miejscami na całym świecie. Technologie Smart Home pomogą w ich ochronie.