Dzięki AI rozdzielenie bliźniaków syjamskich zakończyło się sukcesem

Dzięki AI rozdzielenie bliźniaków syjamskich zakończyło się sukcesem

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w różnych dziedzinach życia. Coraz częściej spotkać ją można nie tylko w przemyśle, ale również w medycynie. Całkiem niedawno świat obiegła wiadomość o przeprowadzeniu skomplikowanej operacji w Rio de Janeiro. Chodziło o rozdzielenie bliźniąt syjamskich zrośniętych mózgami. Jaką rolę odegrała tu AI?

Lekarze rozdzielili bliźnięta syjamskie

Bernardo i Arthur Lima to bohaterowie tego głośnego wydarzenia medycznego. Niestety, urodzili się zrośnięci mózgami. Przed dokonaniem operacji chłopcy przebywali w szpitalu od ponad 2,5 roku. W celu rozdzielenia chłopców przeprowadzono w sumie siedem operacji. Trwały one naprawdę długo – m.in. przedostatnia sześć godzin, a ostatnia ponad 27. Zaangażowano przy tym wielu pracowników personelu medycznego – doliczono się ich blisko 100.

Sztuczna inteligencja pomogła w przygotowaniach

Oczywiście całość nie mogła odbyć się bez odpowiedniego przygotowania zespołu. Specjaliści z zakresu chirurgii ćwiczyli, wykorzystując do tego najbardziej odpowiednie techniki. Przy pomocy sztucznej inteligencji stworzyli wirtualne projekcje chłopców, by przeprowadzać operację w VR. Stworzono je na podstawie obrazów z tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

To po prostu cudowne. Wspaniale jest zobaczyć zdjęcia i wykonać operację, zanim faktycznie narazisz dzieci na jakiekolwiek ryzyko.

Mówił w przerwie jeden z lekarzy.

Brytyjski chirurg w swojej dalszej wypowiedzi zaznaczył, że wszystko było możliwe głównie dzięki pracy zespołowej, a także dzieleniu się wiedzą specjalistyczną. Zauważył także, że dzięki osiągnięciom współczesnej technologii mogą zapewnić lepsze życie nie tylko tym bliźniakom, ale zdecydowanie większej liczbie osób.

Rozdzielenie tych dwóch chłopców zalicza się do jednej z najbardziej skomplikowanych operacji tego typu w historii. Chłopcy aktualnie są najstarszymi bliźniakami syjamskimi połączonymi mózgami, których rozdzielenie zakończyło się sukcesem. Teraz czeka ich półroczna rehabilitacja.

Jak podają dane organizacji charytatywnej Gemini Untwined tego typu bliźnięta rodzą się raz na 60 tys. urodzeń.