To, czego potrzebujesz rano, to buty z kawy

To, czego potrzebujesz rano, to buty z kawy

Chyba mało kto może odmówić sobie rano wypicia choćby filiżanki kawy. Ten smak i aromat uwielbiają prawie wszyscy. Kawę pijemy w ogromnych ilościach, pozostawiając po sobie dość sporo fusów, które zwykle lądują w koszu na śmieci. A co gdyby jednak można było te odpadki jakoś wykorzystać? W końcu dzisiejsze czasy mocno stawiają na recykling. Właśnie na taki pomysł wpadła pewna fińska firma obuwnicza, która zebrała sporą sumę pieniędzy, przeznaczając je na produkcję butów częściowo wykonanych z fusów kawy. To naprawdę zaskakujący projekt, który poza aspektem designerskim ma także całkiem inny – ekologiczny. O co w tym wszystkim chodzi?

Buty wykonane z fusów po kawie i plastikowych butelek

Projekt kawowych trampków Rens nie jest nowością, gdyż pojawił się około 3 lata temu. I już wtedy okazał się wielkim, recyklingowym hitem. Kampania crowdfundingowa została utworzona na Kickstarterze w Finlandii i w zaledwie ponad miesiąc stała się wielkim modowym sukcesem. Firma, w niecałe 45 dni, sprzedała buty tysiącom klientów na całym świecie, robiąc przy tym obroty na ponad pół miliona euro. Zdecydowanie jest się czym chwalić.

Od tego czasu Rens zyskała zaufanie klientów. Ich sneakersy mają ogromne uznanie na rynku wśród marek realizujących swoją produkcję w myśl zrównoważonego rozwoju. Tą niezwykle innowacyjną parę butów można dostrzec na ulicach ponad 100 krajów na całym świecie, m.in w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.

Buty Rens nie należą wcale do projektów nudnych, gdyż możemy wybrać model spośród aż 9 różnych kolorów. Oprócz fajnego designu mają również ten plus, że są wodoodporne, czyli idealne na wiosenną, deszczową pogodę – całkiem niezła alternatywa dla topornych kaloszy ;). Ponadto, pochłaniają nieprzyjemne zapachy, które dość często mogą zdarzyć się szczególnie latem.

To, czego potrzebujesz rano, to buty z kawy
Buty Rens Fot. Kickstarter

Jak wyprodukować trampki z fusów?

Przede wszystkim najpierw należy wypić około 21 filiżanek kawy. Ta ilość wystarczy nam na jednego buta, więc przy parze pomnóżmy to razy dwa. Teraz potrzebujemy już tylko sześć butelek po wodzie (a docelowo 12). Następuje wymieszanie uzyskanych odpadów w innowacyjnym procesie wysokociśnieniowym. Oczywiście w tym etapie nie powstanie już gotowy but, a tylko jego warstwa wierzchnia, gdyż – przypomnijmy, że są one częściowo produkowane z fusów i butelek, reszta produkcji odbywa się raczej standardowo.

Mówiąc o materiale, warto dodać, że ma on wpływ na wagę obuwia. Każda taka para, w zależności od rozmiaru, waży od 400 do 650 gramów. Zastosowana na podeszwie antypoślizgowa gumowa sprawia, że nadają się do spacerów po różnych terenach i przy różnej pogodzie, ze względu na zastosowanie wodoodpornej membrany.

To, czego potrzebujesz rano, to buty z kawy
Buty z kawy fot. Rens

Gdzie kupimy kawowe buty?

Sneakersy znaleźć można między innymi na Zalando, ale są także dostępne w innych polskich sklepach, jak np. Spartoo. Ich cena, niestety, nie należy do niskich. Za jedną parę obuwia zapłacimy 509 złotych. Dość dużo, jednak biorąc pod uwagę to, z czego są wykonane i jakie mają właściwości, cena nie wydaje się już taka zaporowa.