ByFusion
fot ByFusion

Firma z Kalifornii zamienia plastik nienadający się do recyklingu w minecraftowe bloki

Odpady z tworzyw sztucznych niszczą ekosystemy naszej planety, szkodzą dzikiej faunie i zanieczyszczają oceany. Niestety, wskaźnik używania plastiku, przynajmniej w USA, wydaje się rosnąć z roku na rok. Szacuje się, że tylko w 2018 r. ludzie w Stanach Zjednoczonych wytworzyli 35,7 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego 27 mln ton trafiło na wysypiska. Podczas gdy niewielka część plastiku jest poddawana recyklingowi, większość odpadów jest uważanych za nienadające się do recyklingu. Wkrótce jednak ma się to wszystko zmienić.

ByFusion zamienia odpady w minecraftowe bloki

Firma ByFusion stworzyła maszyny zwane Blockerami, które wykorzystują parę i kompresję do przekształcania odpadów nienadających się do recyklingu. W ten oto sposób z tworzyw sztucznych powstają ByBlocks lub plastikowe klocki konstrukcyjne. Coś na kształt bloków w popularnej grze Minecraft.

Maszyny są dostępne w dwóch rozmiarach – jeden dla przemysłu, a drugi do wykorzystania w prywatnych domach. Ten ostatni można nabyć w sprzedaży wysyłkowej, natomiast w przypadku maszyn dla firm, składają się one z wielu elementów do użytku profesjonalnego.

Firma z Kalifornii zamienia plastik nienadający się do recyklingu w minecraftowe bloki
Blok zrobiony z makulatury fot. ByFusion

Według przedsiębiorstwa, bloki, które tworzą, nie pękają ani nie kruszą się w sposób, w jaki robią to bloki betonowe. Jednak to nie wszystkie różnice, gdyż dodatkowo wytwarzają o 41% mniej emisji gazów cieplarnianych. Są nie tylko trwalsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Produkcja bloków nie generuje żadnych odpadów i nie używa ani trochę kleju.

Firma z Kalifornii zamienia plastik nienadający się do recyklingu w minecraftowe bloki
Budynek zrobiony z ByBlocks fot. ByFusion

Czy ByFusion dotrze do Europy?

Do tej pory firma poddała recyklingowi 103 tony plastiku i wyraża nadzieję, że do 2030 r. przetworzy aż 100 milionów ton. Jej misją jest przede wszystkim sprzedaż maszyn – Blockerów – do miast w USA, jednak w przyszłości chce również podbić rynek globalny.

Na razie ByFusion współpracuje z kilkoma miastami. Ma na swoim koncie nawet budowę pawilonu przy szkole podstawowej. Materiały do budowy zostały zebrane z morskich szczątków oraz z sieci rybackich.

Dzięki tym działaniom ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają na wysypiska śmieci i do oceanów, ma się zdecydowanie zmniejszyć.