Cat Q10 wytrzymały router mobilny 5G
fot. Cat

Router do zadań specjalnych? To właśnie Cat Q10

Osoby prowadzące aktywny tryb życia bardzo często cenią sobie pancerne urządzenia, które są w stanie wytrzymać znacznie cięższe warunki. I choć tyczy się to głównie smartfonów, wielu użytkowników poszukuje również przenośnych routerów, które z łatwością można zabrać w trudny teren. Firma Cat postanowiła zapełnić tę niszę na rynku i podczas MWC 2022 zaprezentowała swój nowy router. Modelowi Q10 5G woda i upadki nie są straszne.

Cat prezentuje wytrzymały router 5G

Jeśli kiedykolwiek podczas wycieczki potrzebowaliście udostępnić internet ze swojego smartfona, doskonale wiecie, jak szybko ucieka wtedy moc z akumulatora urządzenia. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się przenośne routery, lecz te często nie oferują zadowalającej wytrzymałości i mogą z łatwością ulec uszkodzeniu podczas upadku lub przy kontakcie z wodą.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Cat Q10, czyli wytrzymałego routera, który jest zgodny z normą wojskową Mil-Spec 810H. Oznacza to, że jest on przystosowany do długotrwałego przebywania na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych, jakie tam panują. Jest on także odporny na pył i wodę, co potwierdza norma IP68.

Cat Q10 wytrzymały router mobilny 5G
fot. Cat

Tak jak pozostałe urządzenia tej marki, router z powodzeniem przeszedł testy pod kątem upadku z wysokości 1,8 metra. Spora, wymienna bateria o pojemności 5300 mAh, zapewnia do 10 godzin korzystania z internetu oraz pozwala na jej łatwą wymianę w razie potrzeby. Dzięki niej możliwe jest korzystanie z sieci 5G lub LTE nawet podczas długich wędrówek. Router może służyć również jako powerbank w razie potrzeby podładowania innego urządzenia.

Cat Q10 pozwala podłączyć do 32 urządzeń, którym zapewnia wysoką przepustowość dzięki technologii Wi-Fi 6 oraz obsłudze sieci piątej generacji. Jest to również o wiele wydajniejsza opcja, niż uruchamianie hotspotu Wi-Fi na smartfonie i wyczerpywanie jego baterii. Dzięki zastosowaniu szyfrowania WPA2-PSK możemy mieć większą pewność, że przesyłane przez nas dane nie są widoczne dla innych użytkowników, tak jak może to mieć miejsce w przypadku publicznych punktów dostępowych.

Nie jest obecnie znana cena Cat Q10 ani jego data wprowadzenia na rynek. Osoby zainteresowane pancernym routerem mogą zapisać się na listę oczekujących na stronie producenta w celu otrzymania informacji o jego dostępności.

Cat Q10 wytrzymały router mobilny 5G
fot. Cat