Podziemna ciężarówka AD45 (źródło: cat.com)
Podziemna ciężarówka AD45 (źródło: cat.com)

Pierwsza elektryczna podziemna ciężarówka wesprze przemysł górniczy

Firma Caterpillar, lider w produkcji sprzętu ciężkiego, niedawno zaprezentowała swoją pierwszą elektryczną ciężarówkę górniczą przeznaczoną do prac podziemnych. Demonstracja prototypu odbyła się na australijskim poligonie doświadczalnym firmy.

Technologia ku zrównoważonemu wydobyciu

Caterpillar nieustannie poszerza swoją ofertę elektrycznych urządzeń przeznaczonych dla sektora zajmującego się wydobyciem, kontynuując inicjatywę rozpoczętą od prezentacji elektrycznego samochodu górniczego 793 w Arizonie w 2022 roku. Najnowszy prototyp, podobny wizualnie do istniejącego modelu AD45, został opracowany przy wsparciu i we współpracy z ekspertami z Newmont Corporation, mając na celu realizację ich wizji w pełni zautomatyzowanego i ekologicznego systemu wydobywczego.

Podziemna ciężarówka oferuje m.in. zaawansowany silnik i układ oczyszczania spalin zgodny z normą UE Stage V, który spełnia najsurowsze normy emisji, zmniejsza ślad węglowy i poprawia jakość powietrza w kopalni. Znajduje się tu także system wykrywania obecności operatora, który chroni maszynę i operatora przed niekontrolowanymi ruchami, z neutralizacją układu hydraulicznego i czujnikiem drzwi.

Podziemne ciężarówki Caterpillar (źródło: cat.com)
Podziemna ciężarówka Caterpillar – modele (źródło: cat.com)

Na wyposażeniu są również kamery cofania i kamery załadunku kabiny. Bezpieczniejsze wchodzenie i wychodzenie zapewnić mają antypoślizgowe powierzchnie górnego pokładu, poręcze oraz 3-punktowy dostęp do kabiny i maszyny. Czterokątowy, chłodzony olejem układ hamulcowy, ma oferować operatorowi lepszą kontrolę. Hamulec roboczy jest uruchamiany ciśnieniem hydraulicznym i zyskał funkcję hamulca postojowego.

Nowy elektryczny samochód górniczy Caterpillar stanowi drugą część pierwszego w pełni elektrycznego rozwiązania firmy do załadunku i transportu w kopalniach podziemnych. Pierwszą częścią jest elektryczna ładowarka R1700 XE, która przyciągnęła uwagę podczas tegorocznego CES i jest już dostępna do zamówienia.

Elektryczna ładowarka R1700 XE (źródło: cat.com)
Elektryczna ładowarka R1700 XE (źródło: cat.com)

Klucz do bezpieczeństwa i efektywności

Firma prezentuje również swoje rosnące możliwości w zakresie autonomii i automatyzacji, które odpowiadają na największe wyzwania bezpieczeństwa w górnictwie podziemnym. Te technologie umożliwiają bezpieczne poruszanie się ciężkich maszyn w ciemnych, ciasnych i głośnych przestrzeniach podziemnych.

Choć pełna autonomia pojazdów na drogach publicznych może wydawać się odległa, to sytuacja w górnictwie podziemnym jest zupełnie inna. Autonomiczne maszyny mają przewagę nad ludźmi: nie męczą się pod koniec zmiany i nie nudzą się, wykonując te same trasy wielokrotnie każdego dnia. Mogą też widzieć w ciemności, co jest w stanie znacznie poprawić warunki pracy pod ziemią i to bez niepotrzebnego angażowania dodatkowych pracowników.