Robot dexR (źródło: dexterity.ai)
Robot dexR (źródło: dexterity.ai)

Robot układa paczki w dostawczych ciężarówkach niczym mistrz Tetrisa w 3D

FedEx, jeden z liderów rynku kurierskiego, każdego dnia zajmuje się dostawą ponad 15 milionów paczek. Aby usprawnić ten proces, firma zdecydowała się na wprowadzenie nowej technologii. W ostatnim czasie zaprezentowała dwuramiennego robota o nazwie DexR, który został stworzony, by automatycznie załadowywać pakunki do dostawczych samochodów.

Zadanie, jakie stoi przed tą maszyną, nie jest proste, gdyż różnią się rozmiarem, kształtem, wagą i materiałem opakowania. Ponadto dostarczane są w losowej kolejności. Rebecca Yeung, wiceprezes ds. operacji i zaawansowanej technologii w firmie, podkreśla, że jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja nie była na tyle zaawansowana, by sprostać tak złożonemu zadaniu.

DexR a sztuczna inteligencja

Robot dla FedEx został zbudowany przez startup Dexterity, który specjalizuje się w tworzeniu systemów robotycznych dla różnych zadań magazynowych. Główną funkcją DexR jest wykorzystanie AI do jak najbardziej efektywnego układania paczek o różnych rozmiarach w dostawczym pojeździe.

Maszyna wyposażona jest w kamery i czujniki lidarowe, które pozwalają jej rozpoznawać przesyłki. Musi następnie zaplanować, jak skonfigurować dostępne pudełka tak, aby powstała równa ściana, bez ryzyka uszkodzenia zawartości.

Nie jest to jedyne wyzwanie dla zaawansowanych algorytmów. Chociaż narzędzia generatywne, takie jak ChatGPT, wywołały poczucie, że technologia sztucznej inteligencji jest gotowa do przejęcia niemal każdego zadania, prace w nieregularnym, rzeczywistym środowisku, nadal stanowią ogromne wyzwanie dla tych systemów.

Ewolucja e-commerce a robotyka

Rosnąca popularność zakupów online, zwłaszcza za sprawą gigantów, takich jak Amazon, sprawia, że prace związane z pakunkami stają się nową granicą innowacji w robotyce. Wyzwaniem dla robotów jest nie tylko rozpoznawanie i chwytanie paczek, ale także załadunek i wyładunek w ciasnej przestrzeni.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy FedEx wpiera się tego rodzaju technologią. Wcześniej korzystał już z maszyn stworzonych przez firmę Berkshire Grey do sortowania przesyłek w niektórych swoich obiektach.