Robotyka (źródło: Pixabay)
Robotyka (źródło: Pixabay)

Ten robot zmienia kształt w zależności od potrzeb

Naukowcy stworzyli robota, który może zmieniać swoją formę i kształt, aby sprostać wielu różnorodnym zadaniom. „Odnóża” wykonane z miękkich rurek Tetraflex sprawiają, że urządzenie może przenosić niewielkie, ale delikatne ładunki, a także poruszać się na wiele sposobów.

Nowe rozwiązanie w poruszaniu się i transporcie

Badacze z University of Bristol oraz Bristol Robotics Laboratory zbudowali innowacyjną maszynę, która w początkowej formie przybiera kształt czworościanu. Urządzenie ma elastyczne rurki o nazwie Tetraflex, które pozwalają na bezproblemowe poruszanie się sprzętu w różnorodnych warunkach i terenach.

Przemieszczanie się to nie jedyna rzecz, jaką potrafi nowy robot. Maszyna może również zamykać wewnątrz siebie niewielkie i delikatne przedmioty, a następnie bezpiecznie je transportować. Naukowcy twierdzą, że urządzenie mogłoby bez uszkodzenia przenieść jajko, a także przedostawać się przez gruzy czy inne zamknięte środowiska, aby docierać do ludzi, na przykład po trzęsieniu ziemi, czy nawet udać się na eksplorację innych planet.

Robot zmieniający kształt (źródło: Bristol Robotics Laboratory)
(źródło: Bristol Robotics Laboratory)

Robotyczne „odnóża” sterowane ciśnieniem

Robot został zbudowany z miękkich rozpórek, złożonych z gumowego miecha, który pozwala na poruszanie się „odnóży” za pomocą regulowanego ciśnienia. Im niższy poziom ciśnienia, tym krótsza rozpórka, im wyższy, tym bardziej zostaje wydłużona. Elementy te połączone są między sobą sztywnymi węzłami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie może ulegać transformacjom oraz poruszać się na różne sposoby, w tym toczyć się czy pełzać.

Wykorzystanie miękkich Tetraflexów okazało się być doskonałym rozwiązaniem do uzyskania wszechstronnej maszyny, nadającej się zarówno do transportu niewielkich przedmiotów, eksploracji nieznanych miejsc i obiektów, ratowania ludzi, jak i wykonywania zadań w niedostępnych dla człowieka miejscach.

Naukowcy pragną kontynuować prace nad robotycznymi „odnóżami” Tetraflex, a nawet zasilić je algorytmami uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, co jeszcze bardziej poszerzyłoby horyzonty wykorzystania tego ciekawego rozwiązania.

„Mogą istnieć naprawdę kreatywne i skuteczne sposoby poruszania się lub interakcji z otoczeniem, których jeszcze nie odkryliśmy.”

Peter Wharton, główny autor badania