Naukowcy stworzyli robota magnetycznego, który może ułatwić wykonywanie zabiegów naczyniowych. Urządzenie dotrze do miejsc dotychczas niedostępnych dla tradycyjnych prowadników, a także znacząco skróci czas zabiegów, jednocześnie zmniejszając zagrożenie dla pacjentów.
Odkrycia naukowe dla chirurgii naczyniowej
Chirurgia naczyniowa jest zaawansowaną techniką przeprowadzania zabiegów, która wykorzystuje różnego rodzaju cewniki czy prowadniki. Instrumenty te jednak muszą być kierowane przez doświadczonych lekarzy, a zdarza się, że i to nie wystarcza, aby operacja była skuteczna. Dlatego też poszukiwane są metody mogące docierać w dotychczas nieosiągalne miejsca bez zagrożenia uszkodzenia zdrowych naczyń.
Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk opracowali robota, który wprowadzany jest za pomocą autonomicznego napędu, wykorzystującego magnetyczne właściwości. Co więcej, rozwiązanie to chroni lekarzy przez promieniowaniem, emitowanym z używanego kontrastu.
Innowacyjny robotyczny prowadnik kierowany magnetyzmem
Innowacyjne rozwiązanie opiera się o stworzone metody modelowania, a także planowania trajektorii. W ten sposób, używany przez chirurgów prowadnik, otrzymał przytwierdzony na końcu magnetyczny materiał hydrożelowy, pozwalając na sterowanie nim za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego. Opracowany model natomiast pozwolił na stworzenie procesu przewidywania ruchu wykonywanego przez końcówkę prowadnika, która ulega odkształceniom.
Metoda ta została przetestowana na fantomie, gdzie sprawdzono możliwość dotarcia do czterech lokalizacji znajdujących się w tętnicy środkowej mózgu. Czas tego zabiegu wyniósł zaledwie dwie minuty. Droga prowadnika z wykorzystaniem robota magnetycznego była realizowana przez prawą tętnicę szyjną, a całość zabiegu była kontrolowana w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem angiografii subtrakcyjnej.
Jeśli naukowcy rozwiną technologię wykorzystującą magnetyczne, robotyczne prowadniki, mogą znacząco ułatwić pracę chirurgów, jednocześnie zmniejszając zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Czas zabiegu może również znacząco się skrócić, a procedura będzie mogła być realizowana poza salą operacyjną.