Nowa technologia oszczędzania w lodówkach (źródło: Samsung)
Nowa technologia oszczędzania w lodówkach (źródło: Samsung)

Systemy AI Samsunga z certyfikatami bezpieczeństwa i etyki

Samsung odpowiedzialnie i w etyczny sposób wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w swoich sprzętach AGD. Potwierdza to uzyskane odznaczenie w postaci certyfikatu ISO/IEC 42001. Co to oznacza?

Bezpieczeństwo algorytmów AI w popularnych AGD

Dział AGD, tworzony przez Samsung Electronics, został odznaczony certyfikatem ISO/IEC 42001 „System zarządzania sztuczną inteligencją (AI)”. Dokument ten potwierdza zachowanie odpowiedzialnych praktyk i standardów, które są bezpośrednio związane z użyciem sztucznej inteligencji.

Jak wynika z najnowszych informacji, odznaczenie to otrzymują firmy, którym zależy na odpowiedzialnym reagowaniu i zarządzaniu ryzykiem oraz etyką w kwestii użytkowania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Za wydanie tego oświadczenia odpowiedzialne było stowarzyszenie Korea Standards Association, które zajęło się oceną bezpieczeństwa, uczciwości, przejrzystości oraz niezawodności danych. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń domowych, wykorzystujących do swojego działania moc sztucznej inteligencji.

Certyfikat bezpieczeństwa AI w AGD (źródło: Samsung)
Certyfikat bezpieczeństwa systemów sztucznej inteligencji w AGD (źródło: Samsung)

Inteligentne urządzenia, które utrzymują standardy bezpieczeństwa

Dotychczas już 14 rodzajów urządzeń i usług tej firmy odznaczonych zostało certyfikatem AI+. Wśród inteligentnych sprzętów domowych można wymienić odkurzacze automatyczne, pralki, suszarki oraz zmywarki. Ponadto odkurzacze automatyczne oraz wiodąca aplikacja marki SmartThings otrzymały certyfikat niezawodności AI.

Sprzęty AGD tego producenta, które działają w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, będą korzystały z systemów w sposób odpowiedzialny i etyczny, czyli taki, aby żadne dane użytkowników nie były narażone na wyciek. Przedsiębiorstwo zobowiązało się także do tych standardów przez cały cykl życia sprzętu, a nie tylko podczas jego wdrażania na rynek.

Jednym z przykładów zachowania bezpieczeństwa danych użytkownika sprzętu AGD jest Bespoke Jetbot AI. Możliwości tego robota odkurzającego z czasem się rozwijają, stopniowo poszerzając zakres danych. W ten sposób urządzenie rozpoznaje obiekty, np. rasy psów, co ma wpłynąć na rodzaj czyszczenia. Ze względów bezpieczeństwa tak zebrane informacje są przechowywane zaledwie 24 godziny.