Popularny chatbot sztucznej inteligencji ChatGPT może w niedalekiej przyszłości stać się domyślnym asystentem cyfrowym, stając się poważną konkurencją dla Asystenta Google. Jakie przesłanki mogą świadczyć o planach OpenAI?
ChatGPT coraz szerzej dostępny
Sztuczna inteligencja mocno zyskała na popularności w ciągu 2023 roku, a jednym z największych i pierwszych przełomów, jaki trafił w ręce użytkowników, jest ChatGPT. Produkt OpenAI stał się współczesnym pomocnikiem codziennej pracy, rozrywki i nauki, który z czasem otrzymał też funkcję głosowego zadawania pytań botowi.
Obsługa popularnego narzędzia AI na początku trafiła do przeglądarki, z czasem twórcy chatbota opracowali także aplikację dedykowaną na urządzenia mobilne. W ten właśnie sposób osobisty asystent sztucznej inteligencji stał się nieodłączną częścią poszukiwania informacji, dostępną w praktycznie dowolnym miejscu i czasie. Jednak dotychczas nie był on domyślnym pomocnikiem.
Kod programistyczny, który ma zostać wdrożony do najnowszej wersji aplikacji, może nieco zdradzać plany OpenAI.
Prace nad funkcją domyślnego asystenta
Twórcy bota dodali nową aktywność o nazwie „com.openai.voice.assistant.AssistantActivity”. Opcja ta jest póki co wyłączona, a ręczne jej uruchomienie na ten moment włącza jedynie wirującą animację, która znana jest z aplikacji ChatGPT, gdy użytkownik wywoła tryb głosowy. Może więc okazać się, że z czasem funkcja ustawienia bota OpenAI jako domyślnego będzie możliwa.
Jak informuje portal AndroidAuthority, opcja ta jest hipotetyczna i prawdopodobnie nie jest jeszcze w pełni przygotowana. Oznacza to, że może nigdy nie trafić w ręce użytkowników. Wśród kodu znaleziono także dodany plik XML, który może wskazywać na próbę uruchomienia ChatGPT jako „domyślnej aplikacji asystenta cyfrowego”.
Funkcja jednak nie może zostać włączona przez braki wśród wymaganych deklaracji umożliwiających połączenie usług. Poza tym planem, OpenAI prowadzi także prace nad utworzeniem kafelka o nazwie „Szybkie ustawienia”. Jak wynika z kodu, uruchomienie opisywanych opcji będzie wymagało opłacenia subskrypcji ChatGPT Plus.