Volvo Apple Watch (Źródło: Volvo)
Volvo Apple Watch (Źródło: Volvo)

ChatGPT jest już obecny w smartwatchach Apple i Google. Pytanie tylko, po co?

Boty AI spotykane są już wszędzie, a większość z nas poznała już ich potencjał. Teraz niektórzy producenci wdrażają najbardziej znany ChatGPT do swoich zegarków. Czy taka opcja jest naprawdę potrzebna?

Apple Watche z możliwością skorzystania z ChatGPT

Model językowy oparty o sztuczną inteligencję, jakim jest ChatGPT, nie przestaje być popularny. Producenci urządzeń i giganci oprogramowania próbują wdrażać go dosłownie wszędzie, zaczynając od wyszukiwarek i przeglądarek, idąc przez popularne programy do edycji dokumentów, a kończąc na zegarkach.

Niedawno ChatGPT stał się dostępny za pośrednictwem aplikacji na zegarkach Apple Watch. Dzięki temu użytkownicy smartwatchy mogą dosłownie nie rozstawać się z ulubionym botem. Za pomocą apki WatchGPT, z poziomu zegarka możliwe jest uruchomienie czatu i wejście w interakcję. Wystarczy, że użytkownik zada pytanie w postaci krótkiej wiadomości tekstowej, co może uczynić głosowo lub wpisując monit z klawiatury.

Aplikacja WatchGPT dająca dostęp do ChatGPT (źródło: App Store)
Aplikacja WatchGPT (źródło: App Store)

Brzmi świetnie, choć zastanawia fakt, czy jest to naprawdę potrzebne, szczególnie, że aplikacja jest płatna i wcale nie tania. Za miesiąc jej użytkowania należy zapłacić niecałe 5 dolarów, czyli prawie 22 złote.

ChatGPT także w smartwatchach z Wear OS

Oczywiście na smartwatchach z systemem Google także pobawimy się ChatGPT. Tym razem za pomocą aplikacji WearGPT, choć w tym przypadku ma ona być bezpłatna. Dostęp do niej mają uzyskać wszystkie smartwatche Wear OS, co dotyczy również wersji 3 i 2.

Aplikacja polega na wprowadzaniu tekstu w postaci monitu, używając do tego np. asystenta głosowego. Możliwe jest również odczytywanie na głos wygenerowanych przez bota odpowiedzi.

Jak twierdzą twórcy, aplikacja oraz możliwość użycia bota w smartwatchu dedykowana jest dla osób, które preferują komunikowanie się bez używania rąk oraz dla osób cierpiących na problemy ze wzrokiem. Nie wiem, czy długie odpowiedzi bota na dość małym ekranie mogą w jakikolwiek sposób w tej sprawie pomóc, a odtwarzanie głosowe w głośnym otoczeniu raczej nie będzie praktyczne. W grunt, że nie trzeba za to płacić.