Google Chromecast HD
(fot. 9to5Google)

Nareszcie. Google Chromecast 4K dostaje aktualizację do Androida 12

Google Chromecast to jedno z moich ulubionych domowych urządzeń. Ten bardzo mały i tani kawałek elektroniki w parę sekund potrafi ulepszyć praktycznie każdy telewizor w domowe centrum rozrywki. Cieszy więc mnie, że Google ciągle dba o swój produkt i nadal go aktualizuje.

Google Chromecast 4K z Android TV 12

Do tej pory flagowy Chromecast 4K operował na Androidzie 10 z 2019 roku, co – bądźmy szczerzy – nie świadczyło zbyt dobrze o Google. Firma ta jednak w końcu posypała głowę popiołem i udostępniła nową aktualizację systemową do swojego bestsellerowego urządzenia. Dzięki temu posiadacze Google Chromecast 4K mogą już pobierać Androida TV 12 na swoje urządzenia i korzystać z nowych funkcji. Aktualizacja waży 722 MB i powinna być dostępna do pobrania dla każdego w ustawieniach Chromecasta.

Najważniejsze nowości w Android TV 12 w Chromecast 4K:

  • dodatkowe ustawienia użytkownika pozwalające kontrolować format HDR i dźwięk przestrzenny,
  • funkcja Match content frame rate pozwalająca na przełączanie się pomiędzy różnymi częstotliwościami odświeżania,
  • zwiększone bezpieczeństwo i prywatność użytkownika,
  • nowe funkcje prywatności kamery i mikrofonu, pozwalające wyłączyć lub włączyć dostęp do kamery/mikrofonu dla wszystkich aplikacji,
  • inne poprawki błędów i ulepszenia wydajności.

Oprócz tego Google pokusiło się również o odświeżenie łatek bezpieczeństwa, ale zaledwie do lipca tego roku. Jak na firmę, która jest producentem zarówno samego Chromecasta, jak i systemu operacyjnego, jest to dość słaby ruch – zarówno dla wizerunku samej firmy, jak i dla wszystkich użytkowników Chromecastów.

Google Chromecast 4K dostaje aktualizację do Androida 12
Aktualizacja systemowa Google Chromecast – Źródło: phonearena.com

Chromecast – ciągle niezawodny gadżet w domu i w podróży

Dla niewtajemniczonych – Google Chromecast to stosunkowo proste urządzenie, które przy pomocy HDMI i portu USB, znacząco rozszerza możliwości naszego telewizora, rozbudowując funkcje Smart TV. Dzięki niemu możemy nie tylko przeglądać usługi streamingowe na starszych telewizorach, ale i np. udostępniać ekran swojego telefonu na dużym ekranie czy nawet grać w proste gry.

Co ważne, Chromecast jest naprawdę mały, przez co świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale i również na przeróżnych wyjazdach. Ja sam bardzo często zabieram go z sobą na urlop, żeby mieć gwarancję dostępu do seriali i filmów podczas złej pogody w hotelowym pokoju. Obecnie Google sprzedaje głównie dwa modele Chromecasta – wspomniany model 4K, jak i nieco tańszy wariant obsługujący maksymalnie rozdzielczość 1080p.