Robotyczna ręka LEAP Hand (źrodło: leaphand.com)
Robotyczna ręka LEAP Hand (źrodło: leaphand.com)

Technologia staje się bardziej przystępna. Ta robotyczna dłoń jest tańsza niż inne

Niezwykle zaawansowane robotyczne dłonie zwykle kojarzą się z gigantycznymi wydatkami. Jednak rozwój technologii nie zawsze musi iść w parze z wygórowaną ceną. Wygląda na to, że kończyny robotów kosztujące setki tysięcy złotych stały się przeszłością.

Tanie i skuteczne podejście do chwytnych robotów

Dzięki pracom badawczym w wydziale informatycznym na Carnegie Mellon University (CMU), świat miał okazję poznać robotyczną rękę LEAP (Low-Cost, Efficient and AnthroPomorphic). Kosztuje ona mniej niż 8500 tysiąca złotych, a jej montaż trwa zaledwie kilka godzin przy użyciu drukarki 3D i śrubokręta.

Test wytrzymałości robotycznej ręki (źrodło: leaphand.com)
Test wytrzymałości robotycznej ręki (źródło: leaphand.com)

Jak podkreślił Deepak Pathak, asystent profesora w Instytucie Robotyki, tzw. „dexterous manipulation” (zręczna manipulacja) od dawna stanowi wyzwanie w robotyce, a nowe odkrycie ma znacząco obniżyć koszty badań w tej dziedzinie, co może prowadzić do przełomów w interakcji maszyn z obiektami w domach, fabrykach i magazynach.

Nowatorski design

To, co wyróżnia wynalazek, to zdolność do wykonywania ruchów, których ludzka ręka by nie dokonała. Dzięki unikalnemu projektowi kinematycznemu, osiąga ona maksymalną zręczność niezależnie od pozycji palców. Robotyczna ręka składa się ze znacznie mniejszej liczby części, niż skomplikowana ludzka ręka, ale mimo to wciąż oferuje wyjątkowy potencjał manipulacji nią.

Leap Hand (źrodło: leaphand)

Jako dodatek, naukowcy udostępnili także otwarte oprogramowanie, które umożliwia LEAP naśladowanie ruchów ludzkich. Co więcej, opisana maszyna może uczyć się wykonywania zadań, obserwując filmy w internecie i stosować te umiejętności w rzeczywistości. Całość została zaprojektowana tak, aby każdy zainteresowany badaniami był w stanie sam zbudować ten projekt i używać go w swoich badaniach.

Leap Hand – testy chwytania (źrodło: leaphand)

Zastosowanie ręki robota

Testy wykazały, że dłoń była w stanie chwycić różnorodne przedmioty, od puszki zupy po piłkę baseballową. Charakteryzowała się większą siłą, trwałością i lepszym chwytaniem niż jej droższe odpowiedniki. Po pierwszym pokazie na konferencji w Korei, zainteresowanie nią wzrosło.

Badacze z różnych uniwersytetów i firm technologicznych śladem CMU, zaczęli tworzyć własne ręce LEAP do badań i zastosowań.