Robotyczne ramiona (źródło: Jizai Arms)
Robotyczne ramiona (źródło: Jizai Arms)

Te robotyczne ramiona zamienią człowieka w pająka-cyborga

Jedna z chińskich firm opracowała robotyczne ramiona, które człowiek może założyć i nimi sterować. Jizai Arms przełamują lody pomiędzy człowiekiem z maszynami i sztuczną inteligencją. Czy projekt może w przyszłości pozwolić na tworzenie z ludzi cyborgów?

Robotyczne ramiona, które wspomogą człowieka

Przełomowa technologia Jizai Arms pozwala na pełną integrację ludzi z maszynami, działającymi w oparciu o sztuczną inteligencję. Robotyczne ramiona pozwalają na stworzenie z ludzi cyborgów, którzy będę w stanie wchodzić ze sobą w interakcje. Te elastyczne kończyny są pomysłem naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego.

Robotyczne ramiona (źródło: Jizai Arms)
Robotyczne ramiona (źródło: Jizai Arms)

Technologia firmy Jizai Arms pozwala na podłączanie, odłączanie oraz wymienianie, a nawet edytowanie poszczególnych ramion, które można sobie założyć na plecy. Technologia ta oraz jej przyszły rozwój mają pozwolić na pełne zintegrowanie się człowieka z maszynami, zasilanymi sztuczną inteligencją, a także wdrożenie do świata prawdziwych ludzkich cyborgów.

Współpraca maszyn i człowieka, która wygląda obłędnie

Nowo opracowane ramiona robota są częścią projektu Uniwersytetu Tokijskiego ERATO. Sprzęt można w łatwy sposób dostosować do potrzeb każdego użytkownika, który ma zamiar założyć ten sprzęt. Dzięki temu człowiek ma uzyskiwać pełną kontrolę i możliwości integracyjne z innymi osobami, również wyposażonymi w robotyczne kończyny.

Robotyczne ramiona (źródło: Jizai Arms)
Robotyczne ramiona (źródło: Jizai Arms)

Samo rozwiązanie nie powoduje dyskomfortu, a pozwala przekonać się do przyszłych technologii wykorzystujących cyborgi. System „Free Limbs” został wyposażony w sześć terminali dla robotycznych ramion. Posiadając łącznie 8 kończyn górnych, więc człowiek może zamienić się w pająka i to dosłownie. Każdy z użytkowników jest w stanie realizować czynności przy użyciu tego sprzętu za pomocą własnych ruchów ramion, co może stanowić formę przedłużenia kończyny człowieka. Póki co jest to jednak prototyp, który nie ma szczególnego przeznaczenia.

W przyszłości naukowcy pragną zbadać system oraz jego możliwości interakcji człowieka i maszyny w rzeczywistości. Dalsze badania pozwolą również ocenić zasadność i wykonalność projektu w prawdziwych zastosowaniach. Jizai Arms stanowią część projektu ERATO, mającego na celu ulepszenie ludzkiego ciała. Wśród poszczególnych prac znalazło się m. in. tworzenie sprzętu w środowisku wirtualnej rzeczywistości czy też optymalizacja interakcji w relacjach międzyludzkich.