Instrument NASA zapewniający bezprecedensową rozdzielczość monitorowania głównych zanieczyszczeń powietrza poleciał na orbitę geostacjonarną. Nowe urządzenie rewolucjonizuje sposób, w jaki naukowcy obserwują jakość powietrza z kosmosu.
Naukowe i komercyjne technologie dla kosmosu
Wysyłamy na orbitę i w przestrzeń coraz bardziej zaawansowane, wydajniejsze statki i przyrządy badawcze. Trudno się dziwić — przestrzeń kosmiczna oferuje nam zgłębienie fascynujących tajemnic kosmosu oraz wykorzystanie panujących tam specyficznych warunków w celach naukowych i ekonomicznych. Najnowsza misja NASA pozwoli z poziomu orbity monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza na Ziemi.
TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring Pollution) to instrument o wysokiej rozdzielczości do monitorowania jakości powietrza w całych kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Urządzenie opracowane przez NASA trafiło na szczyt rakiety SpaceX Falcon 9 we wczesnych godzinach rannych 7 kwietnia 2023. Satelita będzie utrzymywać stałą orbitę geostacjonarną (około 35000 km nad równikiem), monitorując zanieczyszczenie powietrza od Atlantyku do Oceanu Spokojnego i od Półwyspu Jukatan po kanadyjskie piaski.
Technologia NASA zdolna obserwować jakość powietrza
TEMPO potrafi przeanalizować jakość powietrza z dokładnością do 10 km kwadratowych (dotychczas stosowane urządzenia zapewniały rozdzielczość do 260 kilometrów). To pierwszy instrument kosmiczny, który będzie wykonywał godzinowe pomiary poziomu ozonu, tlenków azotu, dwutlenku siarki i formaldehydu w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Kuby i Bahamów, zapewniając znacznie większą ilość dostępnych danych.
Misja TEMPO to coś więcej niż tylko badanie zanieczyszczeń – chodzi o poprawę życia na Ziemi dla wszystkich. Monitorując wszystko, od ruchu w godzinach szczytu po zanieczyszczenia spowodowane pożarami lasów i wulkanami, dane NASA pomogą poprawić jakość powietrza w Ameryce Północnej i chronić naszą planetę.
Bill Nelson, administrator NASA
TEMPO jest częścią międzynarodowej konstelacji satelitów, której celem jest pomiar jakości powietrza w celu zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia środowiska na zdrowie ludzi. Dane gromadzone przez satelitę będą przydatne w ocenie i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, i co najważniejsze — dostępne dla wszystkich.