Naukowcy z laboratorium sztucznej inteligencji OpenAI pracują nad nową technologią, która jest w stanie stworzyć cyfrowy obraz wyłącznie na podstawie otrzymanego opisu. Wystarczy powiedzieć, co chcielibyśmy zobaczyć, a ona w mig nam to stworzy. Cały projekt finansuje Microsoft.
DALL-E stworzy to, o czym mu opowiesz
W ostatnich dniach odbyła się prezentacja, na której pokazano możliwości DALL-E. Jeden z naukowców wydał polecenie, w którym zawarł prośbę o stworzenie czajnika w kształcie awokado. Oczywiście nie była to rozmowa, słowa zostały wpisane w komputer w specjalnie stworzonym wierszu poleceń. W rezultacie otrzymał on 10 wyraźnych obrazów ciemnozielonego czajniczka z awokado. Niektóre z nich miały narysowaną dodatkowo pestkę, a inne były bez. Efekt zadowolił naukowców.
Następnym poleceniem były „koty grające w szachy”. Tutaj ukazał się obrazek dwóch zwierzaków, które siedziały nad planszą i rozgrywały partyjkę.
Okazuje się, że to nie jest jedyna umiejętność DALL-E. Jest również świetny w edycji zdjęć. Z łatwością może wymazać elementy z obrazków i zastąpić je nowymi. Wystarczy tylko zmienić wpisane polecenie. Sprawdzić możecie go tutaj.
DALL-E wsparciem dla grafików
Ta inteligentna technologia powstawała około dwa lata. Głównym jej celem jest przede wszystkim wsparcie osób pracujących przy tworzeniu grafik. Dzięki wykorzystaniu DALL-E będą w stanie narysować znacznie więcej. Na pewno zyskają więcej nowych pomysłów, które będą mogli wykorzystać przy swoich pracach.
Copilot, czyli narzędzie oparte na podobnej technologii, jest już z powodzeniem wykorzystywane przez programistów. Potrafi wygenerować fragment kodu oprogramowania.
Przeszukując informacje na temat oferowanej technologii, można również natrafić na słowa krytyki w jej stronę. Istnieje szereg opinii twierdzących, że DALL-E może stać się narzędziem służącym do rozpowszechniania dezinformacji w Internecie.
Można go używać do dobrych rzeczy, ale z pewnością można go używać również do wszelkiego rodzaju innych szalonych, niepokojących zastosowań. Na przykład do tworzenia podróbek, takich jak wprowadzające w błąd zdjęcia i filmy.
Powiedział profesor informatyki.