HoloLens

Samsung pomoże Microsoftowi stworzyć okulary AR HoloLens 3

Według najnowszych informacji, Microsoft nawiązał kolejną współpracę z Samsungiem. Tym razem, oie firmy mają skupiać się na stworzeniu kolejnej generacji gogli AR HoloLens.

HoloLens z koreańskim pierwiastkiem

Partnerstwo Microsoftu i Samsunga trwa już dość długo, a jego efektem jest chociażby preinstalowanie aplikacji pakietu Office na urządzeniach koreańskiego producenta. Tym razem jednak chodzi o coś większego.

Według nieoficjalnych informacji, w marcu 2021 roku w Samsungu utworzono specjalną grupę zadaniową, która miała zbadać opłacalność podejmowania partnerstwa z działami Microsoftu zajmującymi się HoloLens. Po przeanalizowaniu odpowiednich dokumentów, Koreańczycy zdecydowali się na podjęcie współpracy.

Wygląda na to, że trwała ona już od tego lata i jak dotąd pozostawała tajemnicą. Według ustaleń The Elec, projekt ma trwać jeszcze przez około dwa lata.

Wiadome jest, że obie firmy w pocie czoła pracują nad rozwiązaniami z dziedziny rozszerzonej rzeczywistości, a dokładniej nad nowym sprzętem, który miałby wyprodukować Samsung. Według licznych domysłów, chodzi właśnie o trzecią generację gogli HoloLens.

gogle ar microsoft hololens 2
fot. Microsoft

Dlaczego Samsung miałby zająć się produkcją nowych okularów rozszerzonej rzeczywistości? Najpewniej chodzi o posiadaną przez niego spółkę DigiLens, którą firma przejęła w 2019 roku. Oprócz tego, Samsung sam zaczyna mocno inwestować w rynek AR, czego dowodem jest chociażby doświadczenie nazwane Dreamground, o którym informowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Kiedy ujrzymy trzecią generację gogli HoloLens?

Niestety, wygląda na to, że prace nad nowymi goglami AR są na dość wczesnym etapie. Planowana data ukończenia nowego produktu Microsoftu i Samsunga to rok 2024, więc w ciągu najbliższych dwóch lat raczej nie powinniśmy spodziewać się wielu konkretnych informacji na temat następcy HoloLens 2.

Nie ma jednak powodów do obaw – obecna generacja urządzenia jest wciąż wspierana i rozwijana. Oferowane przez nią możliwości są spore, lecz dynamiczny rozwój metaverse, a także nadchodzące rozwiązania innych producentów z tej branży, mogą przyćmić potencjał produktu.

Miejmy nadzieję, że HoloLens 3 zadebiutują na rynku już wkrótce, a przy okazji zaoferują znacznie więcej niż dotychczasowe gogle Microsoftu. Nieco bliżej roku 2024 powinniśmy również poznać trochę więcej szczegółów na temat współpracy z Samsungiem.