Platforma streamingowa będzie wykrywała próby nadużyć za pomocą AI (źródło: Deezer)
Platforma streamingowa będzie wykrywała próby nadużyć za pomocą AI (źródło: Deezer)

Deezer pracuje nad technologiami, które wykryją nadużycia płynące z AI

Globalna platforma streamingowa Deezer ma zamiar wprowadzić zestaw narzędzi, które będą wykrywały próby nadużyć płynące z narzędzia sztucznej inteligencji. Serwis ma zamiar chronić artystów i ich wynagrodzenia.

Dlaczego wykrywanie oszustw jest tak ważne?

Deezer to jeden z francuskich serwisów streamingowych, oferujący dostęp do muzyki. Z usług tej platformy można skorzystać w systemach Microsoft Windows, macOS, a także w aplikacji dedykowanej na urządzenia mobilne.

Na początku czerwca br. Deezer poinformował o tym, iż pracuje nad zestawem nowych technologii, które pozwolą na wykrywanie oszustw, płynących z muzycznych generatorów sztucznej inteligencji. Platforma ma zamiar chronić wynagrodzenia artystów, zapobiegać i szybko wyłapywać próby nadużyć, związane z muzycznymi klonami.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez serwis, każdego dnia na platformę trafia ponad 100 tysięcy nowych utworów. Ten fakt zmusza platformę do stworzenia uczciwego i przejrzystego środowiska, które nie będzie naruszało praw i obroni prawdziwych artystów. Taki system pozwoli na odpowiednie wynagrodzenie artystów za ich talent i pracę.

(źródło: Deezer)
(źródło: Deezer)

Wykrywanie utworów sztucznej inteligencji, czyli weryfikacja Deezer

Deezer ma zamiar stworzyć system tagowania muzyki, który znakowany będzie za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji. Algorytm ma rozpocząć swoje prace na artystach, którzy w swojej twórczości wykorzystali syntetyczne głosy. Wygenerowane tagi będą podstawą do przesłania informacji na temat tego, czy dany klip nie jest podróbką i czy nie został wygenerowany przez AI. Odbiorcami tych danych będą artyści i wytwórnie, a także użytkownicy.

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do tworzenia nowych niesamowitych treści i uważam, że korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji przynosi ogromne korzyści, ale musimy upewnić się, że jest to robione w odpowiedzialny sposób.

Jeronimo, dyrektor generalny Deezer

Planowane przez firmę narzędzia, wykrywające próby nadużyć, będą oparte o zestaw rozbudowanych, wieloletnich badań, które prowadzone były nad AI w kontekście audio przez technologię firmy „Radar”. Metodyka ta jest w stanie przeprowadzać pełne skanowanie muzycznych katalogów oraz identyfikować poszczególne utwory, nawet w przypadku ich zniekształcenia.