VR bez ograniczeń w ruchu? To możliwe dzięki bieżniom wirtualnej rzeczywistości. Prototypem jednej z nich pochwalił się Disney. HoloTile to modułowa podłoga złożona z setek okrągłych, niewielkich, ruchomych płytek.
Ograniczenia ruchu w wirtualnym świecie
Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest do pracy, testowania nowych rozwiązań, ale przede wszystkim daje dostęp do zupełnie innego rodzaju rozrywki i pozwala zatracić się w świecie gier. Poza tzw. headsetem, nazywanym również goglami czy okularami VR, użytkownik zazwyczaj korzysta z kontrolerów, przyczepionych do dłoni, które odpowiedzialne są za wykonywanie odpowiednich działań w wirtualnym świecie.
Ruch jednak często ogranicza się wyłącznie do głowy czy rąk. Oznacza to, że jeśli w naszym domu mamy niewiele wolnej przestrzeni, będziemy głównie kręcić się wokół własnej osi. Disney pokazał jednak rozwiązanie, dzięki któremu w przyszłości nie będziemy musieli się ograniczać czy ryzykować, że zrobimy sobie krzywdę lub uszkodzimy okoliczne przedmioty.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu i zażegnanie barier w przestrzeni jest bieżnia VR. HoloTile to forma podłogi złożonej z ogromnej liczby okrągłych płytek, które obracają się i nachylają pod stopami w zależności od wywieranego przez użytkownika nacisku. Człowiek może więc stąpać we własnym tempie i w dowolnie wybranym przez siebie kierunku.
Koniec ograniczeń VR?
Wyjątkowy prototyp bieżni VR pozwala na nieustanne poruszanie się, bez żadnych ograniczeń czy ryzyka wyjścia poza pole wyznaczone przez HoloTile, dzięki czemu użytkownik jest bezpieczny. Ruchoma podłoga jest modułowa, może więc zostać rozbudowana, a z jej możliwości w jednym czasie może korzystać wiele osób.
Bieżnia VR została zaprezentowana na filmie przez pracownika badawczego Lanny’ego Smoota. Wynalazek może w przyszłości stać się kolejnym przełomem w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości bez barier i ograniczeń. HoloTile może także znaleźć zastosowanie podczas nagrywania scen teatralnych.
Pomysł Disney’a nie jest jedyną proponowaną w technologicznym świecie bieżnią wirtualnej rzeczywistości. Jedną z nich jest Wirtuix Omni, którą można już kupić na własny użytek. Trzeba jednak przyznać, że cena o wysokości około 11 tysięcy złotych zwala z nóg.