Bieżnia VR Omni One (źródło: Virtuix)
Bieżnia VR Omni One (źródło: Virtuix)

Wyjątkowa bieżnia Virtuix. Dedykowana do wirtualnej rzeczywistości

Firma Virtuix opracowała bieżnię dla graczy, która jeszcze bardziej wzmacnia doznania płynące z wykorzystania gogli wirtualnej rzeczywistości. Co to za sprzęt, jak działa i ile kosztuje?

Sprzęty dla wirtualnej rzeczywistości i ich rozwój

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość jest coraz bardziej rozpowszechniona, a jej możliwości wykorzystują już nie tylko gracze, ale również pracownicy czy też na przykład polscy nauczyciele. Również studenci intensywnie szkolą się dzięki najnowszej technologii VR i AR.

Narzędzia, które pozwalają wykorzystywać moc wirtualnej rzeczywistości, to nie tylko gogle oraz kontrolery, ale również kamizelki haptyczne, a także bieżnia Omni One produkcji Virtuix.

Choć zamysł tego sprzętu pojawił się już 10 lat temu, gdzie zapoczątkował na Kickstarterze, czyli w jednym z serwisów crowdfundingowych, dopiero niedawno trafił do faktycznej sprzedaży. Urządzenie zostało także zaprezentowane w 2016 roku, a po pięciu latach stworzono nieco bardziej kompaktową jego wersję.

Zupełnie inny poziom sprzętu wzmagającego doznania wirtualnej rzeczywistości

Bieżnia Omni One, produkcji Virtuix, pozwala na prawdziwe zanurzenie się w świecie wirtualnym. Aby skorzystać z możliwości tego sprzętu należy wejść na specjalną, okrągłą platformę, zapiąć swoje ciało pasami, a następnie włożyć gogle VR.

Tego rodzaju urządzenie pozwala na pełne kontrolowanie ruchów wokół całego ciała. Można zatem poruszać się w każdym kierunku i w wybrany przez nas sposób, od chodu, przez bieg, aż do wykonywania skoków. Bieżnia Virtuix osiąga 1,2 metra średnicy i dostarczana jest wraz z zestawem do wirtualnej rzeczywistości. Obecnie dostarczany jest model gogli Pico Neo 3 Pro, który jest dostosowany do Omni One.

Na ten moment producent informuje, że nie wszystkie rodzaje gier są kompatybilne z przesyłanym sprzętem, jednak w dniu premiery ma zostać uruchomionych 30 tytułów. W przyszłości biblioteka dostępnych gier ma powiększyć się do 200 pozycji.

Cena zestawu, zawierającego bieżnię i gogle, sięga prawie 2,6 tysięcy dolarów, co w prostym przeliczeniu daje prawie 11 tysięcy złotych.