Fani sera pleśniowego, to może się Wam przydać. Oto dron rozpoznający zapachy
Dron (fot. Pixabay)

Fani sera pleśniowego, to może się Wam przydać. Oto dron rozpoznający zapachy

Zespół badawczy zaprojektował i stworzył drona, który jest w stanie rozpoznawać zapachy oraz lokalizować ich źródło. To mogłoby pomóc w namierzaniu substancji potencjalnie niebezpiecznych i szkodliwych dla ludzi, a także źródeł emisji danych zanieczyszczeń chemicznych, obecnych w powietrzu.

Dron, który otrzymał zdolność węchu?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Osaka, we współpracy z SoftBank Corporation i Instytutem Technologii z Tokyo zdołali opracować drona, który jest w stanie rozpoznawać zapachy oraz wyszukiwać ich źródła. Maszyna miałby być użytkowana w trakcie specjalnych operacji, w których istotna jest ochrona ludzi przed zatruciami chemicznymi. Takie sytuacje to na przykład wypadki i wybuchy na terenie elektrowni czy kopalni.

Zasada działania urządzenia opiera się o prędkościomierz, który wykonuje pomiary ruchu powietrza, a także o zestaw czujników zapachu, zamontowanych na urządzeniu. Dron, który osiągnął rozmiar zbliżony do dłoni, jest w stanie zlokalizować kierunek, w którym znajduje się źródło danego zapachu.

Trójwymiarowa lokalizacja źródeł zapachu

Dzięki zintegrowaniu czujników umieszczonych na górnej i frontowej powierzchni dronu, możliwe było stworzenie algorytmu, który umożliwił „odczuwanie” zapachów przez maszynę w technologii 3D. Ta wyjątkowa zdolność pozwala urządzeniu na śledzenie chmur chemicznych substancji.

Rozbudowana technologia wizualizacji przepływu powietrza umożliwiła badaczom odkrycie dotyczące różnych odczuć zapachowych, wyczuwanych przez maszynę, w zależności od wysokości, na której znajduje się źródło badanej woni.

Mimo, że rozprzestrzenianie się zapachów w powietrzu jest bardzo złożone, połączenie układu czujników zapachu z zaprojektowanym przez zespół naukowców algorytmem, daje dość duże szanse na prawidłowe zlokalizowanie źródła emitującego daną woń.

Naukowcy wierzą, że ich projekt i wykonanie da szansę na rozwój technologii specjalistycznych dronów oraz, że znajdzie zastosowanie w kwestiach ochrony i bezpieczeństwa przed zagrożeniami chemicznymi, a także materiałami wybuchowymi czy innymi zapachami oraz odnajdywaniem ich źródeł.