Przedsiębiorstwo Google nie zapomniało o programistach i twórcach aplikacji. W ręce użytkowników trafiła eksperymentalna wersja edytora kodu oparta o AI. Project IDX pozwala na powstawanie produktów nawet na mało wydajnych urządzeniach.
Sztuczna inteligencja i wsparcie programistów
Google prowadzi sukcesywne prace nad swoimi narzędziami opartymi o sztuczną inteligencję. Niedawno ogłosił wprowadzenie w życie tzw. Project IDX, stanowiącego eksperyment AI, pozwalający na ulepszenie tworzenia wieloplatformowych aplikacji i stron internetowych.
To nowo otwarte środowisko programistyczne działa w obrębie przeglądarki, a dokładniej Google Cloud obsługiwanej przez Codey, będącym modelem sztucznej inteligencji przeszkolonym w kodzie i jednocześnie zbudowanym na PaLM 2. Co więcej, eksperyment ten jest również oparty o Code OSS, dzięki czemu każdy programista bez problemu powinien się odnaleźć.
Zadaniem Project IDX jest ułatwienie tworzenia, zarządzania, ale również wdrażania aplikacji internetowych oraz wieloplatformowych. Specjaliści Google mają nadzieję, że programiści, którzy skorzystają z nowego środowiska prześlą sugestie na temat możliwości poprawy tego eksperymentalnego edytora kodu.
Funkcjonalność i możliwości edytora kodu AI
Project IDX działa w oparciu o „wirtualną maszynę” działającą w systemie Linux. Oznacza to, że programiści nie muszą być wyposażeni w wysoce wydajny komputer, aby móc zacząć pracować nad aplikacją. Co więcej, z narzędzia można korzystać na dowolnym urządzeniu i w wybranej przez użytkownika lokalizacji.
Google w swoim eksperymencie pozwala także na zaimportowanie istniejących już projektów, które znalazły się w serwisie GitHub. To narzędzie AI daje także możliwość zastosowania popularnych i gotowych już szablonów dla frameworków takich, jak np. Angular, Flutter, Next.js, React, Svelte czy Vue. Użytkownik może korzystać z różnych języków oprogramowania, a więc m. in. JavaScript i Dart, a z czasem do dyspozycji programistów ma trafić też Python.
Eksperyment pozwala na wygenerowanie podglądu tworzonej aplikacji czy strony, który wyświetla się w przeglądarce. Ponadto AI może wesprzeć w pisaniu kodu. Jest to możliwe dzięki modelom Codey oraz PaLM 2, które obsługują Studio Bot w Android Studio oraz Duet w Google Cloud. Na ten moment użytkownik może skorzystać z inteligentnego uzupełniania kodu, pomocnika w formie chatbota oraz poznawać informacje na temat konkretnego fragmentu kodu.
Google nie zapomniał także o konieczności wdrożenia utworzonej już aplikacji. Aby to ułatwić przedsiębiorstwo zintegrowało Project IDX z Firebase Hosting. Programiści już teraz mogą zapisać się do eksperymentu i rozpocząć swoją przygodę z łatwiejszym, przejrzystym oraz szybszym tworzeniem aplikacji.