comau mate-xt (źródło: mate.comau.com)
comau mate-xt (źródło: mate.comau.com)

Egzoszkielety Comau – dzięki nim pracownicy mogą dźwigać cięższe paczki

Firma John Deere wprowadziła dla swoich pracowników egzoszkielety Comau MATE-XT, które mają na celu poprawę dobrostanu pracowników, złagodzenie stresu fizycznego i redukcję ryzyka ergonomicznego w operacjach logistycznych. Urządzenia te mają przyczynić się także do zwiększenia komfortu i wydajności pracy.

Egzoszkielet Comau MATE-XT – plecak, który odciąża

Wyobraź sobie pracę, w której musisz przenosić setki paczek dziennie. Dzięki egzoszkieletowi MATE-XT, noszonemu jak plecak, pracownicy John Deere wykonują swoje obowiązki bez obaw o przeciążenie mięśni. Urządzenie to precyzyjnie naśladuje ruchy ramienia, zmniejszając zmęczenie mięśni, nie ograniczając jednocześnie ruchów ani nie obciążając dodatkowo ciała.

comau mate-xt (źródlo: mate.comau.com)
Egzoszkielet Comau mate-xt (źródlo: mate.comau.com)

Dostosuj, załóż i działaj

To urządzenie to nie tylko innowacyjne rozwiązanie, ale także wygodny w użyciu „szkielet”. Dzięki ergonomicznemu projektowi, urządzenie może być łatwo dostosowane do różnych osób o różnych budowach ciała. Możliwość regulacji długości ramiączek oraz poziomu wsparcia sprawia, że każdy pracownik znajdzie swoje optymalne ustawienia.

Podobnie jak własne ruchy fizjologiczne, wspomagający moment obrotowy zapewniany przez egzoszkielet podąża za indywidualnym kątem zgięcia / wyprostu barku użytkownika, zapewniając dokładny poziom wsparcia, wtedy kiedy go potrzebuje. Dzięki łańcuchowi biernych stopni swobody oś obrotu zgięcia i wyprostu ludzkiego barku jest zgodna z osią MATE. Zapewnia to optymalny komfort i tworzy niezwykłą synergię człowiek-maszyna.

comau w użyciu (źródło: Comau, Youtube)
Comau MATE-XT w użyciu na dwóch różnych osobach (źródło: Comau, Youtube)

Comau MATE-XT ma certyfikat Ergonomic Assessment Work-Sheet (EAWS), który pozwala firmie John Deere uzyskać obiektywne dane na temat poprawy ergonomii i prognozowanych korzyści, takich jak zmniejszenie zmęczenia mięśni czy zwiększenie prędkości wykonania zadań. Jednak zanim pracownicy mogli ubrać się w te kosmiczne szkielety, najpierw musieli przejść odpowiednie szkolenia w centrum dystrybucyjnym w Brazylii.

Aby ocenić korzyści z korzystania z egzoszkieletu, firma przeprowadziła analizę elektromiograficzną. Badania wykazały, że egzoszkielet pozwala mięśniom odpoczywać aż przez 98,5% czasu pracy, podczas gdy bez jego użycia odpoczynek ten trwa tylko 2,4% czasu. Urządzenie umożliwia również utrzymanie stabilności ramienia, wykorzystując jedynie 10% maksymalnej pojemności operatora.