kościół (źródło: Tama66, Pixabay)
kościół (źródło: Tama66, Pixabay)

Czy chatbot potrafi skutecznie zastąpić księdza? Niemieckie doświadczenia z AI w kościele

Czy pomyślałeś kiedyś, że sztuczna inteligencja może prowadzić nabożeństwo? Jeżeli nie, to ta historia jest dla Ciebie. W małym niemieckim miasteczku Fuerth, ponad 300 protestantów zasiadło na nabożeństwie, które niemal w całości zostało zaplanowane i przeprowadzone przez sztuczną inteligencję — ChatGPT.

Kościół pełen technologii

Widzisz wielki ekran nad ołtarzem, na którym pojawia się awatar — brodaty, ciemnoskóry mężczyzna. To on, jako reprezentant sztucznej inteligencji, rozpoczyna 40-minutowe nabożeństwo — obejmujące kazanie, modlitwy i muzykę. Wierni słuchają głosu emanującego z maszyny. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Współtwórcą tego wydarzenia był chatbot ChatGPT oraz Jonas Simmerlein, teolog i filozof z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Drodzy przyjaciele, to dla mnie zaszczyt móc stać tutaj i przemawiać do was jako pierwsza sztuczna inteligencja na tegorocznym zjeździe protestantów w Niemczech.

To nie jest zwykłe coniedzielne spotkanie. Na opisywanym wydarzeniu poruszane są tematy ważne dla dzisiejszego społeczeństwa, takie jak: globalne ocieplenie, konflikty zbrojne na Ukrainie, ale też… sztuczna inteligencja. To ona poruszała ważne aspekty wiary, zachęcała do pozostawienia przeszłości za sobą, skupienia na teraźniejszości i okazywania nieustannego zaufania do Jezusa Chrystusa.

Ale czy jest w stanie rozwiązać niektóre problemy? Z pewnością ta technologia może sprawić, że usługi religijne staną się łatwiej dostępne dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w nich osobiście.

Co z tym duchem?

Ale czy maszyna może zastąpić człowieka w każdym aspekcie nabożeństwa? Pomimo pozytywnych odczuć, zauważono również ograniczenia. Podczas eksperymentu, chatbot nie był w stanie nawiązać prawdziwej interakcji z wiernymi. Nie reagował na ich emocje, nie był w stanie odpowiedzieć na śmiech czy jakiekolwiek inne reakcje wiernych, tak jak z pewnością zrobiłby to człowiek. Niemniej jednak sztuczna inteligencja może pomóc liderom religijnym, na przykład inspirując ich do tworzenia nowych kazań.

Podsumowując, sztuczna inteligencja może z pewnością odegrać rolę w przyszłości kościoła. Prawdziwe pytanie brzmi, jak zostanie wykorzystana i jak zadbamy, aby zawsze służyła człowiekowi.