E-autobusy w założeniach są nie tylko bardziej ekologiczne od spalinowych odpowiedników, ale również tańsze w użytkowaniu. Niestety, nadchodzące podwyżki cen energii mogą sprawić, że elektryczne autobusy będą jednak drogie.
Podwyżki cen prądu mogą zaszkodzić elektrycznym autobusom
W Polsce mamy już ponad 700 elektrycznych autobusów, a kolejne miasta coraz śmielej inwestują w e-autobusy. Ich popularność nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Po pierwsze, świetnie sprawdzają się w mieście i nie ma problemów z oferowanym przez nie zasięgiem na jednym ładowaniu. Po drugie, jak już wcześniej wspomniałem, ich użytkowanie jest tańsze.
Niestety, rosnące ceny prądu mogą zniechęcić miasta do elektrycznej i ekologicznej transformacji. Właśnie z problemem ogromnych podwyżek będą musieli zmierzyć się w Kutnie, w którym elektryczne autobusy są już użytkowane.
Jak informuje TVN24, Miejski Zakład Komunikacji w Kutnie może wkrótce płacić prawie dziesięć razy więcej za prąd niż dotychczas. Z końcem grudnia kończy się bowiem obowiązująca umowa, według której megawatogodzina kosztuje 395 złotych.
Przewoźnik przystąpił już do przetargu i pierwsza oferta – delikatnie mówiąc – okazała się niekorzystna. Wynika z niej, że MZK w Kutnie za megawatogodzinę musiałby zapłacić ponad 3200 złotych. Mamy więc do czynienia z ogromną podwyżką cen energii, która pod znakiem zapytania stawia opłacalność dalszego korzystania z elektrycznych autobusów.
Wysoce prawdopodobne podwyżki cen biletów
Jacek Sikora, prezes MZK w Kutnie, w rozmowie z TVN24 stwierdził, że przy tak znaczących podwyżkach cen prądu, praktycznie nie będzie opłacalne wyjechanie elektrycznym autobusem na linie komunikacji miejskiej. Dodał, że tak naprawdę każdy zarządzający, który otrzyma takie rachunki, elektryczne autobusy powinien postawić pod płot.
Niewykluczone, że uda się znaleźć bardziej atrakcyjną ofertę, ale patrząc na rynek cen prądu należy oczekiwać, że najpewniej i tak będzie kilkukrotnie drożej niż dotychczasowe 395 złotych za megawatogodzinę. Osoby, korzystające z transportu publicznego w Kutnie, powinny więc nastawić się na podwyżkę cen biletów.
Warto dodać, że MZK w Kutnie, jako pierwszy w województwie łódzkim, kupił sześć nowoczesnych elektrycznych autobusów. Oczywiście w łódzkim, a także innych województwach, znajdziemy sporo więcej autobusów elektrycznych. Możliwe, że niebawem ich użytkowanie w całej Polsce stanie się znacznie droższe.