Prąd elektryczny (źródło: Pixabay)
Prąd elektryczny (źródło: Pixabay)

Dzięki tej aplikacji na smartfony, zaoszczędzisz na rachunkach za prąd

Technologia powinna nas wspierać w codziennym życiu – a jeśli umożliwia obniżenie rachunków, to czemu z niej nie korzystać. Polskie Sieci Elektromagnetyczne wydały ciekawą aplikację o nazwie Energetyczny Kompas, która to umożliwi. Dzięki niej zaoszczędzimy na rachunkach za prąd!

Energetyczny Kompas pozwoli zaoszczędzić na prądzie

Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że energia elektryczna znacząco podrożała w naszym kraju. Koszt jednej kilowatogodziny (kWh) jest około 30% wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem, a to już naprawdę znacząca podwyżka. Energetyczny Kompas, czyli aplikacja Polskich Sieci Energetycznych, może nieco pomóc w radzeniu sobie z drożyzną.

Oczywiście apka nie sprawi, że prąd sam w sobie będzie tańszy, ale ułatwi oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną. Program, zupełnie jak strona internetowa, pokazuje kalendarz godzinowy, gdzie każda poszczególna godzina jest zaznaczana jednym z trzech kolorów: zielonym, odwołującym się do normalnego użytkowania prądu, żółta – zalecanie oszczędzania i czerwona – wymagane ograniczenie.

Mamy dostęp do podglądu prognoz na obecny dzień, a od godziny 17:00 udostępniana jest prognoza na dzień następny. To oznacza, że wieczorem Energetyczny Kompas serwuje nam informacje, w których godzinach powinniśmy szczególnie pilnować naszych urządzeń elektrycznych.

Nie tylko oszczędność, ale i dbałość o środowisko

Energetyczne godziny szczytu to takie momenty w trakcie dnia, w których to najwięcej gospodarstw domowych korzysta z wszelkich sprzętów, świateł itd. Zapotrzebowanie na prąd wzrasta, przez co, więcej elektrowni konwencjonalnych w Polsce musi pracować na podwyższonych obrotach.

Wtedy produkuje się najdroższą energię – bo z czegoś ona musi powstać: czy to z węgla, czy z gazu. Z drugiej strony, w tym samym czasie produkuje się najwięcej CO2, co nie jest najlepsze dla środowiska.

Energetyczny Kompas jest tu pomocny. Według twórców aplikacji, redukując użycie energii w godzinach szczytu, można zmniejszyć rachunki za prąd, ale i dorzucić swoją cegiełkę do dbania o środowisko.