Europejski Bank Inwestycyjny pomógł Nokii i Ericssonowi w rozwoju 5G

Europejski Bank Inwestycyjny pomógł Nokii i Ericssonowi w rozwoju 5G

Rozwój nowych technologii wymaga potężnych nakładów finansowych. To właśnie problem z pozyskaniem finansowania dla prowadzonych badań sprawia, że innowacje nie rozwijają się tak szybko, jak chcieliby tego producenci i entuzjaści. Problem z dokapitalizowaniem firm technologicznych widoczny jest szczególnie w Europie, wydającej, na tle świata, bardzo niewiele na rozwój nowych technologii. Chlubnym wyjątkiem od reguły jest wsparcie, jakiego Europejski Bank Inwestycyjny udzielił Nokii i Ericssonowi, by te mogły szybciej rozwijać 5G.

Europa odpada od ściany

W minionych czasach, to firmy ze starego kontynentu mogły szczycić się wybitnymi osiągnięciami technologicznymi. W wielu aspektach potrafiliśmy wyprzedzić cały świat o wiele długich lat, budując przewagę technologiczną i zmuszając innych do inwestowania w nasze rozwiązania.

Niestety, już od jakiegoś czasu trend się odwrócił. Najwięcej, w rozwój nowych technologii, inwestują Stany Zjednoczone i Chiny, podczas gdy Europa zaczyna powoli odpadać od ściany. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, wkrótce staniemy się jeszcze bardziej zależni od technologii z importu, niż obecnie.

Jak informuje Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej, Europa inwestuje rocznie 1,5% PKB mniej w badania i rozwój, niż Stany Zjednoczone czy Chiny. W USA czy Chinach, inwestycje w sektor IT stanowią około 47% wszystkich inwestycji, podczas gdy w Europie jest to zaledwie 20%. To właśnie ta dysproporcja determinuje znacznie wolniejszy rozwój nowych technologii w krajach europejskich.

Musimy budować własne 5G

Władze EBI doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny dla technologicznej przyszłości Europy jest rozwój sieci 5G. Z tego powodu postanowiono dokapitalizować Nokię i Ericcsona wielomilionową pożyczką. O tym jednak sama Teresa Czerwińska:

Przykładem takiej działalności jest wsparcie dla europejskiego rozwoju sieci 5G, która zapewni zwiększenie prędkości i przepustowości łączy, wpłynie na większą żywotność baterii oraz poprawni stabilność połączeń. Przewidujemy, że dodatkowo wpłynie to na rozwój technologii VR i AR. By przyspieszyć badania i rozwój technologii 5G, EBI wsparło pożyczką firmy Nokia i Ericsson na kwotę 750 milionów euro.

Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Pozostaje wierzyć, że firmy odpowiednio spożytkują otrzymane pożyczki, dzięki czemu staną się konkurencyjne w zakresie rozwoju sieci 5G w Europie.