Lobby, źródło: Unism
Lobby, źródło: Unism

Fabryka opakowań wkomponowana w krajobraz wiejski. Czy ma szanse powstać?

Nowa fabryka opakowań do żywności EcoPet miałaby powstać pod ziemią, w okolicy Lublina. Zaprojektowany obiekt ma wykorzystywać naturalne ukształtowanie terenu i wpasować go w wiejski krajobraz.

Za projekt odpowiedzialna jest polska pracownia architektoniczna Unism, która wzbudziła zainteresowanie Dezeen, czyli jednego z najpopularniejszych internetowych magazynów architektonicznych. Mimo zgody lokalnych władz i Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zablokowało inwestycję, a sprawa trafiła do sądu. Czy inwestycja ma jakiekolwiek szanse na realizację?

Wyjątkowa konstrukcja zwieńczona zielonym dachem

Nowa fabryka opakowań miałaby powstać w naturalnym, wąskim zagłębieniu żlebowym, gdzie różnica wysokości sięga sześciu metrów. Projekt budynku przewiduje dwa poziomy, a całość konstrukcji pokryta miałaby zostać zielonym dachem, co miałoby wkomponować fabrykę w wiejski krajobraz.

Fabryka EcoPet wkomponowana w wiejski krajobraz, źródło: Unism
Fabryka EcoPet wkomponowana w wiejski krajobraz, źródło: Unism

Na parterze planowane jest umieszczenie magazynu surowców i gotowych już wyrobów, a także linii produkcyjnej. Na piętrze natomiast przewidziano centrum i zaplecze konferencyjne otwarte dla zwiedzających. Ten poziom ma objąć również przestrzenie biurowe, kawiarnię dla gości oraz centrum badawcze, gdzie planowana jest realizacja badań w dziedzinie opracowywania ekologicznych opakowań.

Magazyny, źródło: Unism
Magazyny, źródło: Unism

Wg projektu konstrukcja dachu budynku fabryki EcoPet ma mieć falisty kształt, co jeszcze bardziej pozwoli wpasować się w otaczający ją teren. Pokrycie zostanie wykończone świetlikiem dachowym o kształcie koła, co pozwoli na oświetlenie ekspozycji, ulokowanej na środku. Wyższe piętra będą oddzielone od przestrzeni produkcyjnej przeszkleniem, co da szansę na łatwe nadzorowanie prac.

Przeszklone ściany, źródło: Unism
Przeszklone ściany, źródło: Unism

Zautomatyzowana fabryka, roboty i ekologiczne opakowania EcoPet

Zaprojektowany obiekt ma objąć 13 tysięcy m2, a dokładna lokalizacja to miejscowość Drzewce. Współpraca Unism przy projekcie z pracownią ARUP ma w planach wdrożenie automatyzacji w obrębie linii produkcyjnej, a także stworzenie możliwości zastosowania robotów mobilnych na terenie magazynów.

EcoPet ma dalsze plany, które obejmują stworzenie całego kampusu, złożonego z obiektów handlowych oraz mieszkań, nadal mając na uwadze wpasowywanie się w naturalny krajobraz. Projekty realizowane są we współpracy z władzami miejscowości, a firmy poszukują kolejnych wyjątkowych miejsc pod następne inwestycje.

Choć projekty wyglądają imponująco, a Ministerstwo Rozwoju oraz lokalne i regionalne władze przyznały wsparcie już w 2019 roku, na ten moment nie jest wiadome kiedy (i czy w ogóle) rozpocznie się realizacja inwestycji ze względu na negatywną decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie odrolnienia terenu. Sprawa została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a rozprawa jest zaplanowana na 21 grudnia 2022 roku.