Firma Adobe poinformowała o kolejnych rozwojowych możliwościach swojego oprogramowania. Firefly w Photoshopie pozwala teraz na wprowadzanie tekstów i sugestii pomocniczych dla AI w stu różnych językach. Od maja generatywne funkcje pozwoliły na stworzenie ponad 900 milionów obrazów.
Generative FIll w Photoshopie trafia do coraz szerszego grona odbiorców
W maju br. oprogramowanie Firefly dołączyło do wersji beta aplikacji Photoshop, która obejmuje funkcję Generative Fill. Opcja ta pozwala na generatywne wypełnienie zdjęcia poza jego zakresem. Oznacza to, że użytkownik może dowolnie rozszerzyć wybraną grafikę, a puste miejsca, w oparciu o wprowadzoną podpowiedź, zostaną zastąpione stworzonym przez sztuczną inteligencję obrazem.
Przez te zaledwie trzy miesiące działania Generative Fill użytkownicy wygenerowali ponad 900 milionów zdjęć.
Tak duże zainteresowanie zmotywowało twórców oprogramowania do dopracowania narzędzia oraz podarowania użytkownikom możliwości wprowadzania polecenia tekstowego w ponad stu językach. Dzięki temu zasięg i możliwości funkcji Photoshop, opartych na Firefly, mogą dotrzeć do zdecydowanie większej liczby osób.
Drugą opcją, opartą o sztuczną inteligencję i zaproponowaną przez firmę Adobe, jest Generative Expand. Funkcja ta jest nieustannie rozwijana i działa w imię tej samej technologii, która została wdrożona do Firefly.
Zasada działania jest prosta. Za pomocą narzędzia Crop należy zmienić rozmiar dowolnie wybranego obrazu, a po ewentualnym wprowadzeniu tekstu i naciśnięciu „Generuj” sztuczna inteligencja naturalnie tworzy brakujące fragmenty na grafice.
W jaki sposób skorzystać funkcji Generative Expand opartej o technologię Firefly?
Wybrane czy nawet wykonane przez Ciebie zdjęcie nie jest wystarczająco zadowalające? Chcesz je powiększyć, poszerzyć czy nieco wyrównać proporcje? Nic prostszego, wystarczy użyć funkcji Generative Expand. W jaki sposób to zrobić?
Aby rozpocząć należy wybrać narzędzie Przytnij, a później rozciągnąć je poza obszar zdjęcia w taki, sposób, jaki tylko chcesz. Jeśli pożądany rozmiar i proporcje zostaną osiągnięte, wystarczy nacisnąć „Generate”, a sztuczna inteligencja wykona pozostałe czynności. Efektem będzie wypełnienie pustych przestrzeni wokół obrazu, grafiką, która płynnie połączy się z wprowadzonym zdjęciem. Nie jest konieczne wpisanie tekstu, stanowiącego sugestię czy podpowiedź dla AI na temat tego, co miałaby wygenerować, jednak może być to pomocne.
Jak zapowiada firma, jeszcze więcej funkcji opartych na generatywnej sztucznej inteligencji ma pojawić się jeszcze jesienią tego roku.